Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Ruslar sosyalizmsiz perişan

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) yıkılmasından çeyrek asır sonra Rusya’da ve diğer eski Sovyet devletlerinde halkın mutluluk seviyesinin epey düşük olduğu ortaya çıktı. Avrupa İmar Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası tarafından yapılmış olan bir anketin sonuçlarına göre Rusların sadece yüzde 15’i SSCB dönemine göre hanelerinde yaşam koşullarının daha kaliteli hâle geldiğini söylüyor. 2010 yılında yaşam koşullarının daha iyi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 30’du.

EBRD ve Dünya Bankası’nın Moğolistan ve Estonya’da dahil 34 eski Sovyet devletinde gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yarıdan fazlası eskisi gibi totaliter bir düzene dönmenin bazı avantajları olacağını söylüyor. Katılımcılara gelir seviyeleriyle ilgili memnuniyetleri sorulduğunda ise sadece yüzde 9’u dört sene öncesine göre mali durumlarının düzeldiğini ifade ediyordu.

KÜRESEL HOŞNUTSUZLUK ARTTI

EBRD ve Dünya Bankası 2016’da yaşanan İngiltere’den AB’den ayrılması (Brexit) ve Donald Trump’ın ABD’de başkanlık seçimlerini kazanması gibi gelişmeler ışığında küreselleşmeyle ilgili hoşnutsuzlukların daha da belirginleştiğini ifade ediyor.

The Guardian’ın haberine göre EBRD baş ekonomisti Sergei Guriev halkta rahatsızlık olmasının en büyük sebebi işsizliğin artması olduğuna dikkat çekiyor. Guriev’e göre devletin görevi vatandaşların daha fazla yetenek edinmesini sağlamak. Guriev’e göre yaşanan tatminsizlikler pazar ekonomisi ve demokrasi konusunda da tereddütler doğuruyor. Guriev anket sonuçları üzerine, “Almanya gibi bir ülkede halkın yüzde 80’i demokratik rejimi tercih ediyorken bizim anket yaptığmız bölgelerde halk demokrasiyi tercih etmiyormuş gibi görünüyor. Bu da bizim bir yerlerde bir yanlış yaptığımızı gösteriyor' dedi.

 

İlgili Haberler

Ekonomi

OECD: Küresel büyüme önümüzdeki yıl gerileyecek

Ekonomi

TOBB Başkanı: Önerilerimizi hükümete ilettik, bu teker tümsekte kalmayacak

Ekonomi

Halkbank'da gece yarısı doları 3.72'den alanların peşine düşmeyen devlet soğanın ensesinde

Ekonomi

SGK'dan prim borçlularına yeni hak

Ekonomi

Türk Lirası en çok Seyşeller karşısında eridi

Ekonomi

Berat Albayrak'tan soğan açıklaması

Ekonomi

İDO'dan sonra TURYOL: Her an kontak kapatabiliriz

Ekonomi

870 beyaz et üreticisi kepenk kapattı! Gerekçe...

Ekonomi

Almanya Merkez Bankası: Bazı ülkeler sert bir şekilde etkilenecek

Ekonomi

Diyanet'in bütçesi ne kadar arttı?

Ekonomi

Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

Ekonomi

Türkiye, yurt dışı varlıklarını kaybediyor