darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Rusya'dan Çavuşoğlu'na yanıt: Neye dayanarak söylüyor, anlamıyoruz

Geçtiğimiz günlerde A Haber yayınına katılan Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın ilk zamanlardaki gibi duygusal olmak yerine aklı selim davranmayı tercih ettiğini belirterek, “Bu iyiye işaret. Rusya, uçak meselesini şahsileştirdiğini kaydetti. Rus uçağının düşmesi bizim istediğimiz bir şey değildi. Ancak angajman kuralları belli. O zaman da bu konuyla ilgili üzüntümüzü, taziyelerimizi en üst düzeyde ilettik. Önümüzdeki süreçte Rusya adımlar atarsa, biz ilişkilerimizi normalleştiririz' demişti.

“Bakan Çavuşoğlu’nun bu sözleri neye dayanarak söylediğini anlamakta zorlanıyoruz' denilen Rusya dışişleri açıklamasına “Bu tür sonuçlara varmak için ortada bir sebep yok' sözleriyle devam edildi.

İki ülke arasında yaşanan krizin tüm sorumluluğunun Türkiye’ye ait olduğunun belirtildiği açıklamada, Ankara’nın 'agresif’ tavrının çarpıtılmaya çalışıldığı ifade edildi.

'HABERDAR DEĞİLİZ'

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Belirtildiği gibi Türk hükümetinin ilişkileri normalleştirmek için attığı adımlardan haberdar değiliz. Üstelik Ankara bu adımların neler olduğunu çok iyi biliyor. Maalesef, bakanın açıklamaları ikili ilişkilerin gerçek durumunun çarptırılması için Türkiye’de yürütülen bilgi kampanyasının bir parçasıdır. Bugün ilişkilerin normale dönmesi konusunun ele alınması için gerekli koşullar görünmüyor.'

Çavuşoğlu, ilişkilerin normalleştiğini savunmuştu

Çavuşoğlu, 23 Mart tarihinde katıldığı TGRT Haber yayında iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştiğini savunmuş, Türkiye’nin Rusya’ya 'siyasi, ekonomik ve insani’ bir tavır almadığını kaydetmişti.

Çavuşoğlu şöyle konuşmuştu: “İlişkiler biraz daha normalleşti. Rusya’nın tutumunu büyük bir devletin yaklaşımı olarak değerlendiremeyiz. Rusya eskiye göre daha sakin ama olumlu bir adım da atmış değil. Aldığı tedbirlerle de kendi halkını cezalandırmış oldu. Devletler arasında bu tür şeyler olabilir. Zamanında Rusya da uçaklar düşürdü. Rusya’nın şunu anlaması lazım: 'Başka ülkelerin egemenlik sahasına istediğim zaman girerim çıkarım kimse de karışamaz’anlayışı yanlış bir anlayış.'

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…