Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

Rusya'dan diplomat krizine karşı hamle: 118 diplomat 'istenmeyen kişi' ilan edildi

Rusya casus ve diplomasi krizine ilişkin yeni adımlarını atmaya başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, sınır dışı edilen dipolamat sayısı kadar, söz konusu ülkelerin büyükelçilik çalışanlarının 'istenmeyen adam' ilan edildiğini açıkladı. 23 ülke toplam 118 Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya İngiltere'ye bir ay süre vermişti.

İtalya ve Finlandiya dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamalara göre Rusya, Skripal krizinde 3 Rus diplomatı sınır dışı eden bu iki ülkenin aynı sayıda diplomatını sınır dışı etme kararı aldı. Akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanlığı misilleme yapan ülkelerin sınır dışı ettiği dipolamat sayısı kadar büyükelçilik çalışanının istenmeyen adam ilan edildiğini duyurdu. 

8 ÜLKENİN DİPLOMATLARINI SINIR DIŞI EDİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aynı şekilde hareket eden diğer ülkelerin diplomatlarını da sınır dışı etme kararı aldı. Moskova'nın sınır dışı edeceği diplomatların sayısı şöyle:

İtalya: 2 diplomat

Finlandiya: 1 diplomat

Polonya: 4 diplomat

Litvanya: 3 diplomat

Hollanda: 2 diplomat

Letonya: 1 diplomat

İsveç: 1 diplomat

Estonya: 1 askeri ataşe

Öte yandan Rus Dışişleri, Rusya'daki diplomat sayısını, Rusya'nın İngiltere'deki diplomatlarının sayısına indirmesi için Londra'ya 1 ay süre verildiğini açıkladı.

İNGİLTERE'YE PROTESTO

Rusya Dışişleri Bakanlığı da İngiltere'ye protesto göndererek Rusya'da çalışan büyükelçilik ve konsolosluk çalışan sayısını İngiltere’de bulunan Rus diplomat ve çalışan sayısına eşitlemesini istedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere'nin Moskova Büyükelçisi Laurie Bristow'un bakanlığa çağrılarak, İngiliz tarafının "kışkırtıcı, hiçbir temele dayanmayan eylemlerinden" ve diğer ülkelere de Rus diplomatları sınır dışı etmede ilham vermesinden dolayı sert bir şekilde protesto edildiği bildirildi. 

Açıklamada, İngiliz Büyükelçi'ye, İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği ve konsolosluklarında çalışan sayısını, Rusya'nın İngiltere'de bulunan diplomat ve çalışan sayısı ile eşitlemesi talebi iletildi.

23 ÜLKEYE AYNI KARŞILIK

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu adımların ardan 23 ülkenin büyükelçisine sınır dışı ettikleri Rus diplomat sayısı kadar diplomatın "istenmeyen adam" ilan edildiğinin iletildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Avustralya, Arnavutluk, Almanya, Danimarka, İrlanda, İzlanda, İspanya, İtalya, Kanada, Letonya, Litvanya, Makedonya, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Çekya, İsveç ve Estonya büyükelçilerinin Bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

PROTESTO NOTASI VERİLDİ

Bu ülkelerin büyükelçilerine "protesto notası" verildiği kaydedilen açıklamada, "İngiltere'nin kanıtlanmamış iddialarla suçladığı Rusya'nın adres gösterildiği Skripal olayı temelinde Rus diplomatların sınır dışı edilmesi hakkında bu ülkelerin makul olmayan taleplerine cevap olarak, Rus tarafı bu ülkelerin Rusya'da eşit sayıda diplomatik misyon çalışanını 'istenmeyen kişi' ilan ediyor." denildi.

Açıklamada, son anda Rus diplomatları sınır dışı eden Belçika, Macaristan, Gürcistan ve Karadağ'a da cevap hakkının saklı tutulduğu ifade edildi.

ABD'NİN ST. PETERSBURG KONSOLUSLUĞU KAPATILACAK

Öte yandan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen günlerde, ABD'nin St. Petersburg'daki konsolosluğunun kapatılacağını açıklamıştı. 

ABD de 60 diplomatı sınır dışı etme kararının akabinde  Rusya'nın Seaatle Başkonsolosluğu'nu kapatma kararı almıştı.

26 ÜLKE 118 DİPLOMATI GÖNDERDİ

İngiliz istihbaratına bilgi sızdıran eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesine ilişkin Moskova’ya yöneltilen suçlamalar doğrultusunda yaşanan ajan krizinde dün 26 ülke, toplam 118 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

Diplomatları sınır dışı eden ülkeler ise şöyle:

İngiltere, Ukrayna, Kanada, Fransa, Almanya, Polonya, Çekya, Litvanya, Avustralya, Danimarka, İtalya, Hollanda, İspanya, Arnavutluk, Hırvatistan, Romanya, Estonya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, İsveç, Makedonya, Norveç, ABD, İrlanda ve Belçika. 

NATO AKREDİTASYONU İPTAL ETTİ

NATO da, ajan krizinde Rusya'ya karşı ilk kez hamlede bulunarak bünyesindeki 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etmiş, bünyesindeki Rus diplomat sayısını 20 ile sınırlandırmıştı.

 

İlgili Haberler

Dünya

Rus savaş uçakları Venezuela'da

Dünya

Araç çalıp kaçan hırsız, 'Zombilerden kaçıyordum' dedi

Dünya

İngilizce öğretmeni, Veliaht Prens Selman'ın çocukluğunu anlattı

Dünya

Yol kenarında yürüyen evsiz adamı arabanın altına itti

Dünya

Nedeni Huawei krizi mi? Apple'ın birçok modeli yasaklandı

Dünya

FKÖ'den Filistin'e uluslararası koruma talebi

Dünya

Seri katil eski polis çıktı: 55'i kadın, 1'i polis 78 kişiyi öldürdü

Dünya

ABD ile Suudi Arabistan, petrol piyasasındaki gelişmeler hakkında görüştü

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Ermenistan'ın NATO üyesi olma arzusu yok

Dünya

Noel Baba'yı protesto eden kişi gözaltına alındı

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron sendika temsilcileriyle görüştü

Dünya

İsrail askerleri Filistin resmi haber ajansını bastı