darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Şike davasına bakan hâkim ve savcılara inceleme başlatıldı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi, "futbolda şike" davasına bakan eski İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Bakırköy Hakimi Mehmet Ekinci, mahkemenin eski üye hakimleri Van Hakimi Hikmet Şen ve İstanbul Hakimi Bülent Kınay hakkında inceleme başlattı.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatının şikayeti üzerine, Ekinci, Şen ve Kınay hakkındaki iddiaları inceleyen HSYK Birinci Dairesi, hakimler hakkındaki iddiaların kurul müfettişince incelenmesi konusunda Kurul Başkanına teklifte bulunulmasına karar verdi. İnceleme kararı onaylanmak üzere aynı zamanda Kurul Başkanı olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a gönderildi.

İddialar

Şikayet dilekçesinde, şike davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerinin, görülen davada görsel, işitsel teknik araçlarla kaydedilen duruşma tutanaklarını sanık müdafilerine vermedikleri, sanık avukatlarının bu kayıtları ancak Yargıtayın temyiz incelemesi sırasında alabilmelerine sebep oldukları iddia ediliyor.

Hakimlerin, sanık ve avukatlarının bazı sözlü savunmalarına, beyanlarına bazı duruşma tutanaklarında yer vermediği, duruşma tutanaklarında çok fazla "kopyala-yapıştır" yöntemini kullanarak, sanıklar ve avukatlarının söylemediği sözleri tutanağa yazdırdıkları ve böylece sahte duruşma tutanağı oluşturdukları da öne sürülüyor.

Şike Davası'nın hakimi Mehmet Ekinci ile savcılardan Mehmet Berk daha önce görevden uzaklaştırılmıştı.

PARALEL YAPI İDDİALARI KAPSAMINDA İNCELEME YAPILACAK

HSYK 3. Dairesi, Şike Davası'na bakan hakim ve savcılar hakkında inceleme başlattı.

Paralel yapı iddiaları kapsamında yapılacak incelemede, sözkonusu iddiaları araştırmak üzere müfettiş görevlendirildi.

2011 yılında düzenlenen operasyonla aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da olduğu 40 kişi gözaltına alınmıştı. Yıldırım yaklaşık 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmişti. 2015 yılında sona eren davada tüm sanıkların beraatine karar verilmişti. Şike Davası'nın hakimi Mehmet Ekinci ve savcısı Mehmet Berk, Selam Tevhid soruşturmasında, Temmuz ayında görevden uzaklaştırılmışlardı.

HSYK Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında inceleme başlattı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 36 sanığın yargılandığı "Futbolda şike" davasıyla ilgili kararını 9 Ekim'deki duruşmada açıklamıştı.

HSYK Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında inceleme başlattı. Kamuoyunda 3 Temmuz Şike davası olarak bilinen dava 9 Ekim'de karar açıklanmıştı. Sivasspor başkanı Mecnun Otyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım, Eski Beşiktaş Yöneticisi Serdal Adalı, Futbolcular İbrahim Akın ve Korcan Çelikay, Beşiktaş eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu Futbolda Şike Davası'nda tüm suçlamalardan beraat etti.

36 SANIK ŞİKE DAVASINDA BERAAT ETMİŞTİ

Fenerbahçe'nin 82 puanla şampiyon tamamladığı 2010/11 sezonunun ardından 3 Temmuz 2011'de, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve kulübün bazı yöneticileriyle birlikte birçok spor adamının maç sonuçlarını etkilemeye yönelik eylemlerde bulundukları iddiasıyla başlayan davada mahkeme kararı 9 Ekim'de açıklanmış, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanık beraat kararı verilmişti. 

Şike davasında Sivasspor başkanı Mecnun Otyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım, Eski Beşiktaş Yöneticisi Serdal Adalı, Futbolcular İbrahim Akın ve Korcan Çelikay, Beşiktaş eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu Futbolda Şike Davası'nda tüm suçlamalardan beraat etti.

Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın beraat ettiği...

ŞİKE DAVASININ SANIKLARI

Aziz Yıldırım

Mecnun Otyakmaz

Gökçek Vederson

İlhan Ekşioğlu

Şekip Mosturoğlu

Cemil Turan

Korcan Çelikay

Serdal Adalı

Olgun Peker

İbrahim Akın

Bülent Uygun

Tamer Yelkovan

Ümit Karan

Selim Kımıl

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var