Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

soL'a erişim engelleten Erdoğan gerçeklerle yüzleşmekten korkuyor

Türkiye'nin etkili ve muhalif haber ve bilgi portallarından soL'a erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesinin arkasından da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çıktı.

Sol Portal'a erişim bugün TİB tarafından kısıtlandı ve Türkiye kategorisindeki bütün haberler erişime kapatıldı. Konuyla ilgili soL'da yer alan haberde, "Gerçekler Erdoğan'dan Güçlüdür'" başlıklı kampanyanın sitesinden ve bu kampanyanın haberlerine yer veren Sol Portal'dan söz konusu yayının durdurulmasını talep eden kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu açıklandı. 

Konuyla ilgili olarak Sol Portal'da yer alan haber şöyle;

"soL'a kısmi erişim engeliyle ilgili mahkemenin verdiği karar ortaya çıktı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararında, "Gerçekler Erdoğan'dan güçlüdür" kampanyasının sitesi ve soL'un bu kampanyaya yer verdiği haberin kaldırılmasını talep edenin Erdoğan olduğu görüldü.

"Mahkeme kararında, 'şikayetçi' olarak Recep Tayyip Erdoğan yer alırken, 'Gerçekler Erdoğan'dan güçlüdür' diyerek hırsıza hırsız, katile katil demenin 'suç' olmadığını beyan eden imza kampanyasını 'Bu metni milyonlar imzalamalı, hırsıza hırsız, katile katil denir' başlığıyla duyuran soL'un 'kişilik haklarını ihlal ettiği' öne sürüldü.

"Ayrıca soL'un 'Türkiye' kategorisinde yer alan tüm haberlerine de erişimin engellendiği bildirildi. 

ONUR, ŞEREF, SAYGINLIK?

"Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, erişime engellenme talebine gerekçe olarak 'onur, şeref ve saygınlığını rencide eden, eleştiri ve ifade özgürlüğünü aşan nitelikte, hakaret ve ithamlarla kişilik haklarını zedeleyici ifadeler içerdiği, müvekkillerinin kişilik haklarını ihlal ettiğini' öne sürdü. Mahkeme, bu iddiaları yerinde bularak, içeriklerin 'kişilik haklarını ihlal edici mahiyette olduğu, hakaret mahiyetinde bulunduğu, haber verme, eleştiri ve yorum sınırının aşıldığı' gerekçesiyle engellenmesine hükmetti." 

KARAR İKİ GÜN SONRA ULAŞTI

Öte yandan kararın verildiği tarihin 31 Mart olması dikkat çekti. Siteye kısmi erişimin engellenmesi ise bugün gerçekleşti. Ancak mahkeme kararını ulaştırmadan erişimi engelleyen TİB görevlileri, soL'un görüşme taleplerini de "hafta sonu" olduğu gerekçesiyle atlatmaya çalıştı ve hafta içi "yetkili" biriyle görüşülebileceği bilirtildi. TİB'in keyfi tavrına karşı yapılan girişimler sonucu soL'a mahkeme kararı ulaştı. Böylece TİB'in, 30 Mart'ta verilen kararın soL'a ulaşmasını engelleyerek, karara itiraz süresi olan 7 günün geçirilmesinin istediği de anlaşılmış oldu. 

İlgili Haberler

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız

Medya

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Medya

Akit'i 10 Kasım'da mide ağrısı tutuyor... Yine aynısını yaptı!

Medya

Ahmet Hakan: Ben seni hayli geç keşfettim Atam

Medya

2019 YKS tarihleri açıklandı

Medya

Gazeteci Sedat Sur'a hapis cezası verildi

Medya

Habertürk'te 'kadına yönelik şiddet' programına kadın düşmanı konuklar

Medya

Fatih Tezcan'dan medyayı karıştıracak iddia... Cevap gecikmedi!

Medya

Evrensel, Binali Yıldırım ve oğluna 10 bin TL tazminat ödeyecek

Medya

Turkuvaz Medya'da toplu işten çıkarma

Medya

Demirören Grubu ile Turkuvaz Medya anlaştı

Medya

Yiğit Bulut ve İlnur Çevik'in TRT'deki programları sona erdi