darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Sovyet bale sanatçısı: Atatürk vals performansıyla bize taş çıkardı

Ünlü Sovyet ve Rus bale sanatçısı Asaf Messerer, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çok iyi vals yaptığını belirterek "Atatürk baloda Sovyet sanatçı Mariya Maksakova ile vals yaptı ve bize taş çıkardı" ifadelerini kullandı.

Sputnik'ten Fuad Safarov'un haberine göre Bolşoy Tiyatrosu, merhum sanatçı Messerer'in Türkiye ile ilgili anılarını yayınladı. Messerer, 1935 yılında Atatürk'ün daveti üzerine Türkiye'de bir konser turuna katıldığını belirterek, konuklar arasında ünlü besteci Dmitriy Şostakoviç, kemancı David Oistrah, Maksakova, Natalya Dudinskaya, Abram Makarov, Lev Oborin gibi isimlerin yer aldığını vurguladı. Karadeniz üzerinden feribotla İstanbul'a geldiklerini belirten Messerer, Türk bakanların makam araçlarını kendileri için tahsis ettiğine de dikkat çekti. Sanatçı İstanbul'da Pera Palace otelinde ağırlandıklarını ve kendileri için sağlanan yiyecek ve içeceklerin ücretsiz olduğunu da ifade etti. Türkiye'de 1,5 ay kaldıklarını vurgulayan Messerer, şu ifadeleri de kullandı: "23 konser yaptık. İstanbul'da 5, Ankara'da 15 ve İzmir'de 3 konser düzenledik. Çok çalıştık, ama mutluyduk. Salonlarda sanata olan saygıyı hissettik"

'ATATÜRK ETKİLEYİCİ VE GÜÇLÜ BİR İNSANDI'

Ankara'da konser dönüşü Atatürk tarafından bir köşkte özel olarak ağırlandıklarını belirten Messerer şöyle devam etti: "Resepsiyon sabaha kadar sürdü. O ana kadar Atatürk'ün resimlerini görmüştük. O an da kendisini gördük. Atatürk  etkileyici ve güçlü bir insandı. Atatürk kadeh kaldırırken uzun bir konuşma yaptı… Daha sonra müzik ve danslar başladı. Ben Dudinskaya ile vals yapmak istedim. Vals yaparken Dudinskaya'yı sadece sağ tarafa değil sol tarafa da doğru çekerek dans hareketlerinde bulundum. Tabii bizim opera sanatçıları bunu yapamıyordu… Birden Atatürk, Maksakova'yı dansa davet ederek vals yapmaya başladı. Atatürk dans hareketlerini iki taraflı uyguladı ve çok güzel vals yaptı! Üstelik omzunun üzerinden bana bakarak şunu ima etti: Böyle dans hareketlerini, böyle dans yapmayı sadece sen değil biz de yapabiliyoruz… Atatürk bize sonra üzerinde kendi resimleri ve imzası olan altın tabaklar hediye etti… Ben birçok kenti gezdim. Ama Türkiye gezisi hayatımda unutmadığım bir seyahat olarak hatıralarımda kaldı."

İlgili Haberler

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu