darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Star yazarı eleştirilerin odağındaki Selim İleri'ye sahip çıktı

Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Garı’nda düzenlediği 8. Kadıköy Kitap Günleri etkinliğinin Onur Konuğu’nun Selim İleri olması edebiyat dünyasında tartışma yarattı.Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği yayınladığı bildiriyle etkinlikten çekildiğini açıkladı.

Cemaat’in yayın organı Zaman gazetesinde uzun yıllar yazan Selim İleri’nin İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin Kitap Günleri’nde onur konuğu olarak açıklanmasına Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği tepki gösterdi.

Bugünkü yazısında tartışamaya değinen ve Selim İleri’ye sahip çıkan Star gazetesi yazarı Bedir Acar, “Gezi hevesleri kursaklarında kalmış da Selim İleri üzerinden öfke saçıyorlar. Paralelin yayın organı eski Zaman’da yazdı diye, edebiyatın ustasını da Paralelci ilan edip,Ergenekon’un da, Gezi’nin de hıncını ondan çıkaracaklar neredeyse... Fetö’cü savcıların İlhan Selçuk’a 'yapıp ettikleri’nden dem vuruyor dernekçiler. 'Selim İleri o vakitler Zaman’da yazıyordu’ diyorlar. Peki ama aynı İlhan Selçuk’un gazetesi Cumhuriyet, bugün bizzat F tipi’nin sözcüsü konumunda değil mi? Eski Zaman’ın misyonunu kaldığı yerden devam ettirmiyorlar mı?' diye yazdı.

SELİM İLERİ: ÇOK İSTİYORLARSA ÇEKİLİRDİM

“Selim İleri, günümüzde İstanbul üzerine yazan, düşünen, kitaplar hazırlayan, anılar, hatıralar aktaran önemli bir yazın adamı' diyen Bedir Acar, Selim İleri’yle konuya ilişkin telefonda görüştüğünü söyledi. Bedir Acar o görüşmeyi şöyle aktardı:

“Aradım Selim Bey’i. Biraz üzgün, biraz buruktu. 'Çok istiyorlarsa çekilirdim’ dedi ve ekledi:'70 yaşına geliyorum. Bıktım usandım bu tartışmalardan. 50 yıldır edebiyatımızı savunmaktan ve sevmekten başka bir şey yapmadım. Anlaşılmaz düşmanlıklarla karşı karşıyayız. O gazetede en az 10 tane Cemal Süreya yazısı yazdım.’

Gelecek yıl, ilk yazısı yayınlanalı 50 yıl oluyor Selim İleri’nin... O gün bugündür de yazıyor. 2017’de onun yazı serüvenini konu alan nehir söyleşi kitabı çıkacak. Yazı hayatı boyunca kimlerden etkilendi, kimler onda iz bıraktı hepsini okuma fırsatı bulacağız.

Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’ne sözüm şudur: İnandığınız bir değere sahip çıkmak için diğerini yıkmanız gerekmiyor. Yoksa demezler mi; Senin Gezi hevesin kursağında kalmış, hıncını Selim İleri’den çıkartıyorsun.'

İlgili Haberler

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya

Medya

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan 'hassasiyet' açıklaması

Medya

Erdoğan'ın 'boykot çağrısı' Uykusuz kapağında