darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Suriye, Kürtlerle federasyonu Rusya garantörlüğünde görüşüyor

Rusya, Demokratik Birlik Partisi (PYD) dışındaki Kürt partilerle ve Kürt siyasetçilerle de yoğun bir görüşme trafiği yapıyor.

2 hafta önce Lazkiye'deki Hmeymim Askeri üssüne aralarında PYD ve Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi'nin de (ENKS) olduğu 24 Kürt partisini çağıran Rusya, bu kez önemli önde gelen Kürt temsilcilerle görüşmeler yapıyor. Rusya bu temsilcilerin Suriye yönetimiyle de görüşmesini sağlıyor.

'AMACIMIZ FEDERASYON İLE İLGİLİ BİR YOL AÇMAK' 

Görüşmelerde yer alan Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, Sputnik'e yaptığı açıklamada Suriye yönetimiyle federasyonu görüşmek için bugün Kamışlo'dan Şam'a geldiğini belirtti.

Sedun, "Rusya geçen günlerde Kamışlo kentine gelerek bizle görüşmeler yaptı. Görüşmelerin devamı konusunda ve daha sağlıklı olması için bizi Suriye yönetimi ile görüştürmek istediler. Rusya ayrıca bizi Lazkiye'deki Hmeymim askeri üssüne de davet etti. Biz de onların teklifini kabul ettik. Ben ve 2 bağımsız Kürt siyasetçi arkadaşım bugün Şam kentine geldi. Üçümüz de Kürt siyasetçi ve aydınları olarak geldik. Bizim amacımız federasyonu imzalamak değil. Amacımız federasyon konusuyla ilgili bir yol açmaktır. PYD ve ENKS bu toplantılara geldiğinde önleri açılmış olsun. Bugün Hmeymim askeri üssündeki Rusların yanına gidip görüşmeler yapacağız. Ruslarla görüştükten sonra Şam'a tekrar gelip Suriye yönetimi ile görüşeceğiz. Ruslarla ve Suriye yönetimi ile bu 2 gün içerisinde görüşmeler yapacağız. Görüşmelerde Suriye'de Kürtlere bir federasyonun verilmesini talep edeceğiz. Bizim için Suriye'nin geneli önemli değil. Bizim için Suriye'nin Kürtlerinin durumu önemlidir. Ortak bir karar almak istiyoruz" dedi.

'RUSYA GARANTÖR OLDUĞU İÇİN BU GÖRÜŞMELERE GELDİK'

Görüşmelerde Rusya'nın garantör olduğunu ve Moskova'nın bu görüşmelere çok önem verdiğini vurgulayan Sedun, şöyle devam etti: "Rusya garantör olduğu için bu görüşmelere geldik. Rusya, Suriye hükümeti üzerinde baskı yapıyor. Suriye hükümeti diyor ki 'Ben toplumun, halkların ve aydınların haklarını vermem. Ama Rusya bize 'Siz ne istiyorsanız onu söyleyin biz Suriye hükümetine bunu söyleriz. Onlarla konuşuruz. Suriye hükümeti size otonom verirse kabul edin. Şimdiki imkanlarda otonom iyidir' diyor."

Suriye'deki Kürtlerin sorunlarının çözülmesi halinde Suriye hükümetinin üzerindeki ağırlığın hafiflemiş olacağını savunan Sedun "Bundan dolayı Rusya, Kürt sorununun çözülmesini istiyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı