darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Teyit.org: Kürtler Camisi'nin ismi Türkler Camisi olmadı

'Kürtler Camii’ olarak bilinen caminin adının, 'Türkler Camii’ olarak değiştirildiği iddiaları, Teyit.org tarafından yalanlandı. Basına yansıyan haberlerde Kürtler Camii tabelasının üstüne 'Türkler Camii’ tabelasının asıldığı ve bir süre sonra da 'Kürtler Camii’ tabelasının tamamen kaldırıldığı ifade edilmişti.

Teyit.org’tan Ali Osman Arabacı’nın haberine göre, Doğan Haber Ajansı ise bir mahalle sakininin ifadesine dayandırarak, tabelanın 2016 yılında bir ara asıldığını ancak gelen tepkiler üzerine kaldırıldığını belirtiyor. Camiinin girişindeki “Türkler Camii' yazan tabelanın 2015 yılından önce var olduğunu söylemek mümkün. Google Haritalar yardımıyla camiiye bakıldığında girişteki Türkler Camii Tabelası’nın 2015 yılında asılı olduğu fark edilebiliyor.

Camiinin girişindeki Türkler Camii yazan tabelanın, Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan 14 Kasım 2015 tarihli bir haberde de yer aldığı görülebiliyor. Haberde restorasyon çalışmalarının 11 Temmuz 2016 tarihinde sona ereceği ifade ediliyor.

Restorasyon çalışmalarının bitmesinin arından, Kürtler Camii’nin girişindeki Türkler Camii yazan tabelanın kaldırıldığını söylemek mümkün. Milliyet Gazetesi’nin 30 Aralık 2016’da yaptığı bir haberde camiinin restorasyondan sonraki durumu incelenebiliyor. Fotoğraflar incelendiğinde Kürtler Camii’nin girişindeki Türkler Camii tabelasının olmadığı fark edilebiliyor. Karar Gazetesi’ninaynı tarihli bir haberinde de fotoğrafların kullanıldığını görmek mümkün.

Kilis Valiliği’nin resmi internet sitesindeki fotoğraflarda da Kürtler Camii’nin restorasyondan sonraki durumu hakkında bilgi edinilebiliyor. Valiliğin sitesinde yer alan fotoğraflarda camiinin girişinde herhangi bir şekilde Türkler Camii tabelasıyla karşılaşılmıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt da Twitter’dan camiinin fotoğraflarını paylaşarak böyle bir tabela olmadığını ifade etti.

Camiinin gündem olmasından sonra Kürtler Camii’ne giden TRT Kürdi’nin 30 Mart 2018 tarihinde çektiği görüntülerde iddia edildiği gibi bir tabela olmadığı görülebiliyor.

HDP Van Milletvekili Adem Geveri’nin konu hakkındaki 27 Aralık 2017 tarihli bir soru önergesine, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen cevapta da caminin faaliyetlerine “Kürtler Camii' adı altında devam ettiği ifade ediliyor.

'RESTORASYONDAN SONRA TABELA KALDIRILDI’

Teyit.org’un görüştüğü Kilis Müftüsü ise camiye “Türkler Camii' şeklinde bir tabela asılmadığını belirterek şunları söyledi; “Biz bu konuyu daha önce araştırdık. Kürtler Camii ismine Türkler eklenmesi durumu Kenan Evren’e kadar gidiyor. 1980’li yıllarda uygulanan bölgedeki isim değiştirme durumlarıyla paralel olarak camiye Türkler şeklinde bir eklenme yapılmış. Ancak bunun yasal bir kaydı ya da dayanağı yok. Camii, 2016 yılında restore edilirken, biz de kayıtlara baktık ve caminin yıllardır Kürtler Camii şeklinde olduğunu fark ettik. Restorasyondan sonra her şeyin aslına uygun olması hususunda girişteki Türkler Camii tabelası da kaldırıldı ve cami yeniden tamamen Kürtler Camii oldu. Haberlerde geçtiği üzere cami şu anda herhangi bir şekilde Türkler Camii değildir. İsteyenler gidip caminin fotoğraflarını çekebilirler.'

haberic.jpg

 

İlgili Haberler

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı