darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Türkiye Akan'ı uğurlamaya hazırlanıyor; Bağışlar ÇYDD ve Nazım Hikmet Vakfı'na

Türk sinemasının efsanevi aktörü Tarık Akan’ı dün sabah tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Türkiye büyük sanatçısını, aydınını, Tarık Akan'ı son yolculuğu için uğurlamaya hazırlanıyor.

Sanatçı ve aydın olmanın onurunu koruyan, hiçbir dönemde baskılara boyun eğmeyen, halkının ve doğrunun yanında durmasını bilen Tarık Akan için birçok kişi, kurum ve kuruluş mesaj yanınlamaya devam ediyor. Son bir gün içinde Tarık Akan hakkında basında (görsel ve yazılı) yayınlanan haber, yazı ve mesajlar rekor düzeye ulaştı.

Ailesi tarafından yapılan açıklamaya göre usta sanatçı Akan için yarın saat 14.00’te Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlenecek. Akan, Teşvikiye Camii’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

devrimci-akan.jpg

BAĞIŞLAR ÇYDD VE NAZIM HİKMET VAKFI'NA

Akan bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu, 66 yaşındaydı. Tarık Akan’ın ailesi, usta sanatçının vefatının ardından cenaze töreni için verdikleri ilanda çelenk gönderilmemesini isterken, dileyenlerin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) ya da Nazım Hikmet Vakfı’na (NHKSV) bağışta bulunabileceklerini belirtti.

UNUTULMAZ OYUNCU, SİNEMACI, AYDIN

Akan’ın yaşamını yitirdiği haberi ilk olarak Nâzım Hikmet Vakfı tarafından duyruldu. Nazım Hikmet Vakfı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sanatçı olmanın dünyaya güzellikler sunmak olduğunu gösteren güzel insan, efsane filmlerin unutulmaz oyuncusu, 'Anne Kafamda Bit Var’ın yazarı, ülkesinin ve halkının barış, demokrasi, özgürlük mücadelesinin militanı, 'Ekmek, gül ve özgürlük günleri’nin yorulmaz savaşçısı, ülkesinin güzel yarınlarına kucak kucak emek taşıyan, Nâzım Hikmet sevdasını, Nâzım Hikmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun.'

Sözcülüğünü Şair Ataol Behramoğlu'nun yaptığı Sanatçılar Girişimi adına yapılan açıklamada da şöyle denildi: 

"Sanatın; sanatçı ve aydın olma onurunun; yurtsever ve evrensel olabilmenin simgesi; sevgili Tarık Akan'ımızı sonsuzluğa uğurluyoruz. Ülkemizin bağımsızlık ve özgürlük savaşımında öncü kimliğiyle yolumuzu aydınlatmayı sürdürecek."

SON MESAJI: MÜCADELEYE DEVAM

Akan, 7 Eylül’de Çukurova Belediyesi’nce düzenlenen Yılmaz Güney’i anma gecesine tedavi gördüğü hastaneden telefonla katılmış, Yılmaz Güney’in bir efsane olduğunu ifade ederek eşi Fatoş Güney’den mücadelesini sürdürmesini istemişti. Fatoş Güney’in “Sen bizim canımızsın ve iyileşeceksin, yine güzel işler yapacaksın' sözleri üzerine Akan, “Mücadele hiç bitmeyecek' karşılığını vermişti.

İlgili Haberler

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!