darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Veliler ve çocuklar isyanda: Okuluma dokunma!

Okuluma Dokunma İnisiyatifi'nden edinilen bilgiye göre, Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu'na 'geçici' olduğu iddiasıyla imam hatip tabelası asıldı.

Okul idaresi velilere, yukarıdaki imam hatip bitinceye kadar burada geçici sınıflar açılacağını ve velilerin talepleri üzerine bu sınıfları açtıklarını söyledi.

Bunun üzerine bir araştırma yapan veliler ve mahalle sakinleri, okullarının Bursa'da imam hatipe dönüşümü onaylanmış 17 okul arasında olduğu bilgisine ulaştı.

Okullarının imam hatipe dönüştürülmesinin onaylandığını öğrenen veliler ve mahalle sakinleri bugün bir protesto eylemi gerçekleştirdi ve basın açıklaması yapıldı.

Katılımın yüksek olduğu eylemde sıkça; Okuluma Dokunma, Akpınar İmam Hatip Olmayacak, Vur vur inlesin Milli Eğitim Dinlesin, Birleşe birleşe kazanacağız, Türkiye Laiktir Laik Kalacak sloganları atıldı.

Ayrıca veliler, okullarının imam hatipe dönüştürülmesini durdurmak için 1 hafta önce imza kampanyası başlattı. Bu hafta da devam edecek olan kampanyada toplanan imzalar haftaya belrilenen bir günde İl Milli Eğitim Müdürülüğüne gönderilecek.

Okuluma Dokunma İnisiyatifi'nin basın açıklamasının tam metni şöyle:

Değerli eğitim emekçileri, sendika, siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri ve yerel ve ulusal basın çalışanları… Öncelikle katılımlarınızdan ve bizlere sunmuş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederiz.

Biz Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu velileri ve mahalle sakinleri olarak, okulumuza asılan bir tabela ile okulumuzda imam hatip sınıfları açılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Okul idaresi bu duruma itiraz eden velilere “yukarıdaki imam hatip okulu bitinceye kadar geçici sınıflar açıyoruz. Velilerin talepleri üzerine açtık. Milli eğitim böyle uygun görmüş' gibi oyalamaya dayalı ve yanlış bilgilendirmeler yapmıştır. Oysa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığı karar gereği Bursa genelinde dönüşümü onaylanan 17 okuldan birinin de Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu olduğu bilinmektedir. Biz mahalle sakinleri ve öğrenci velileri olarak bu uygulamanın derhal durdurulmasını istiyoruz.

bursa-da-okuluma-dokunma-eylemi-149520-5.jpg

Çünkü: Mahallemizde başka bir ortaokul bulunmamaktadır. Oysa yanı başımızda Samet Akdeniz İmam Hatip Ortaokulu, yine 500 metre ileride inşaatı tamamlanmak üzere olan uluslar arası bir imam hatip okulu mevcut olup yanı sıra, İnönü Ortaokulu ve Hamitler TOKİ Ortaokulu bünyesinde yine imam hatip ortaokulu açılacağını ve yine Nezir Gencer Ortaokulu’nun da İmam hatibe dönüştürüleceği bilgisine sahibiz.

Yani anlayacağınız bu bölgede imam hatip ortaokulu yok denerek bizleri kandırmaya ve ikna etmeye çalışanlar bizim çocuklarımızı mağdur etmektedirler. Bize, çocuklarımıza seçme şansı bırakmamaktadırlar. Bu uygulama bizleri seçeneksiz bırakacak; bilimsel ve laik eğitime devam edebilmek için çocuklarımızı daha uzak okullara servisle göndermek veya özel okullara kayıt yaptırmak zorunda bırakacaktır.

Ayrıca, okulumuzun imam hatip yapılması kararı mahalle halkıyla konuşulmadan, tepeden inme bir karar ile dayatılmıştır! Aynı bahçede, aynı bina içerisinde 2 farklı statüde okul; çocukları birçok anlamda olumsuz etkileyecektir. Her okul ve her öğrenci kendi eğitim müfredatı doğrultusunda ve kendi çatısı altında eğitim öğretimine devam etmelidir. Bilimsel ve laik eğitimi önemsemeyen okul idaresinin dönüşüm kapsamında okulumuzda bulunan müzik odası, fen laboratuvarı, resim atölyelerini imam hatip sınıfları için dönüştürerek derslik yaptığı bilgilerine de ulaşmış bulunmaktayız.

bursa-da-okuluma-dokunma-eylemi-149523-1.jpg

Tüm bu nedenlerle bizler Akpınar Mahallesi sakinleri ve öğrenci velileri olarak okulumuzun imam hatip olmasını kesinlikle istemiyoruz!

Bizleri “seneye sizin çocuklarınıza takmayacağımız ne malum!' diyerek tehdit eden Okul idaresi ve İl Milli eğitim Müdürlüğü, tek ve geçerli “Okuluma dokunma' talebimizi dikkate almaz ve bu haksız uygulamayı gerçekleştirmekte ısrar ederler ise bizler de açıkça belirtelim ki; okulumuzu geri kazanıncaya kadar tüm veli, öğrenci ve mahalle sakinleri olarak mücadelemize devam edeceğiz.

Ayrıca mahalle halkının topladığı binin üzerindeki “okuluma dokunma' imzalı dilekçelerimizi önümüzdeki hafta belirleyeceğimiz bir gün, kamuoyu ve basınla paylaşarak tüm veli ve mahalle halkıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunacağımızı da buradan bildirmek isteriz.

“Okuluma dokunma' kampanyamıza ve eylemimize omuz veren destek olan herkese teşekkür ederiz.

bursa-da-okuluma-dokunma-eylemi-149524-1.jpgbursa-da-okuluma-dokunma-eylemi-149525-1.jpg

İlgili Haberler

Eğitim

KPSS puanlarının geçerlilik süresi değiştirildi

Eğitim

YKS tercih başvurularında bugün son gün

Eğitim

Liseler için ikinci nakil başvuruları başladı

Eğitim

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Eğitim

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

Eğitim

Milli Eğitim Bakanı: Tweet'lerimi gözden geçirdiler, hayatta kaldırmam

Eğitim

Türkiye, Avrupa'daki Türk gençlerin "dilini ve dinini korumak için" için haftasonu okulları kuruyor

Eğitim

Atanamayan öğretmenler bekliyor, ilahiyatçılara ayrıcalık veriliyor

Eğitim

MEB'den 'profesyonel yöneticilik' açıklaması

Eğitim

'Logosuz' üniversite açıldı

Eğitim

YÖK başarı bursunda yeni düzenleme

Eğitim

Okul yönetimlerinde artık eğitimciler olmayacak