Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

YAŞ'da 800 subay ve astsubay TSK'dan atılıyor

Gazeteci Can Ataklı, Orduda büyük tasfiye hazırlığı yapıldığını yazdı. Korkusuz Gazetesi yazarı Ataklı, yaklaşık 800 subay ve astsubayın bu Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında TSK'dan atılacağını ileri sürdü. Ataklı, atılacak kişilerin büyük çoğunluğunun Cemaat yapılanması içinde olduğunu da belirtti.

Can Ataklı'nın Korkusuz Gazetesi'ndeki yazısı şöyle:

"Bu hafta başı, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan harp Akademileri Komutanlığı’nı ziyaret etti. Askerlerin çok sıcak karşıladığı Erdoğan burada yaptığı konuşmada tek vatan, tek bayrak, tek millet kavramlarına bir de “'ek komutan' tanımını eklemişti.

Genelkurmay Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu ve Cumhurbaşkanı sembolik olarak Başkomutan olarak anılıyor ya, herhalde ordunun da tek komutanının kendisi olduğunu vurgulamak istedi. Erdoğan bu ziyaretinde konuşma yapmasının ötesinde yemek de yedi, üst düzey komutanlarla sohbet de etti. Size bu ziyaretin perde arkasını ve aldığım bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

Erdoğan’ın bu ziyaretinin ana konusu ordu içindeki Fethullahçı yapılanmaydı. Genelkurmay’daki bazı kaynaklarımdan aldığım bilgiye göre Erdoğan görüşmeler sırasında Fethullahçı yapılanmanın ülke güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirterek “'çinizdeki hainlerin bir an önce temizlenmesi gerek' dedi.

Komuta kademesi aslında Erdoğan gibi düşünüyor. Ama nedense 'Fethullah Gülen cemaati' demeye bir türlü cesaret edemiyorlar. Üst rütbeli komutanlar içinde Fethullah Gülen cemaatine yakınlık gösterdiği bilinen bir isim yok. Tam tersine özellikle Hüseyin Kıvrıkoğlu döneminden beri cemaate karşı adeta bir nefret bile var. Kıvrıkoğlu’nun '28 Şubat 1000 yıl sürecek' sözleri o dönemde cemaat yapılanmasına karşı söylenmişti. Zaten daha sonra ortaya çıkan Ergenekon ve Balyoz operasyonları bunun intikamı olarak başlatılmıştı.

Aldığım bilgilere göre 2016 YAŞ toplantısı gelmiş geçmiş en büyük tasfiyelerden birine sahne olacak. Ordu içinde yuvalandığı saptanan 800’e yakın subay ve astsubayın bu Şura’da ordu ile ilişkisi kesilecek. Üst rütbeli subaylar da bu sayıyı doğrulamakla birlikte 'Bu kadar büyük tasfiye sonunda orduda binbaşı ve altındaki rütbelerde subay sıkıntısı çekileceği' endişesi taşıyorlar. Bu da milli güvenlik konusunda zaaf oluşturabilir.

Aslına bakarsanız Kıvrıkoğlu döneminde başlatılan uygulama sürdürülebilseydi ordu şimdi bu cemaatçi işgali ile karşı karşıya kalmayacaktı. Ancak iktidar cemaate pis işlerini yaptırırken, mecburen askerdeki yapılanmaya da göz yumdu. Asker öyle ya da böyle her yıl 'dinci faaliyetler içinde olduğu' gerekçesiyle özellikle cemaatçi unsurları içinden atıyordu. Erdoğan yönetimi ise o sıralar cemaatle iş tuttuğu için bu tasfiyeyi 'orduda Müslüman tasfiyesi' olarak görüyor ve engel oluyordu.

Silahlı Kuvvetler Erdoğan’dan önce her yıl yüze yakın subay ve astsubayı bu gerekçeyle ordudan çıkarıyordu. Ama son 12 yılda bu hiç yapılamadı. Bunun sonucunda da Silahlı Kuvvetler’deki en büyük 'dinci' subay tasfiyesini yapmak Erdoğan’a düştü. Ordudan uzaklaştırmalara daha önce 'Müslüman oldukları için ordudan atılıyor' diyerek muhalefet şerhi koyan, sonra da bunlara tamamen engel olan Erdoğan’ın 'dinci' çevrelerden gelecek 'Müslümanları mı atıyorsun?' tepkilerine ne diyeceğini de merak ediyorum. Gerçi Erdoğan için fark etmez; 'Onlar zaten şeytandı''der geçer, kitlesi inanmaya hazır zaten."

*Can Ataklı'nın Korkusuz Gazetesi'nde yayımlanan 3 Nisan 2016 tarihli yazısından alınmıştır

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Torun'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Politika

Milli Eğitim Bakanlığı, Yavuz Bingöl'den 84 bin bağlama alacak

Politika

Türkiye'den 83 ülkeye FETÖ dosyası

Politika

Selahattin Demirtaş'tan hâkime: Evet bir dairem var ama saray değil!

Politika

AKP'li Aktay: Kaşıkçı'nın ölümü dünyadaki dengelerin değişimine yol açtı