Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Yeni KHK'nın amacı Genelkurmay Başkanını değiştirmek mi?

Genelkurmay Başkanı’nın atanma usülü ile, görev ve yetkilerini belirleyen 1324 sayılı kanunda, genelkurmay başkanı olmak için “kuvvet komutanı olma şartı'bulunuyordu. Genelkurmay başkanı, bakanlar kurulunun önerisi ile, Cumhurbaşkanı tarafından “kuvvet komutanlığı yapmış kişiler arasından' atanıyordu.

Ancak yeni KHK ile bu şart ortadan kaldırılarak, genelkurmay başkanının mevcut orgeneral ya da oramiraller arasında, Bakanlar Kurulu önerisi ile Cumhurbaşkanı tarafından atanacağı hükmü getirildi.

Ümit Dündar’ın önü mü açıldı?

AKP hükümeti daha önce yasada bulunan genelkurmay başkanlığı için kuvvet komutanlığı yapma şartını “hülle' yoluyla aşmıştı. Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanlığı sayılmayan Jandarma Genel Komutanı iken, dönemin genelkurmay başkanı Işık Koşaner ve diğer kuvvet komutanları görev sürelerinin bitmesinden önce istifa etmişlerdi. Böylece Özel’in “kuvvet komutanı olmaması' nedeniyle, genelkurmay başkanlığının önü kapatılmıştı.

Ancak hükümet Orgeneral Necdet Özel’i bir günlüğüne kara kuvvetleri komutanı olarak atadı. Bu bir günlük kuvvet komutanlığı sonrasında da, yasal şartı yerine getirdiği gerekçesiyle Necdet Özel’i bu kez genelkurmay başkanı olarak atamıştı.

Sözcü'nün haberine göre, şimdi bu şartın kaldırılması Ankara kulislerinde, “Orgeneral Ümit Dündar’ın doğrudan genelkurmay başkanı olmasının önü açılıyor' yorumlarına neden oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 1. ordu komutanlığı görevinde olan Ümit Dündar’ın darbe karşıtı çıkışı, darbe girişiminin başarısızlığında büyük rol oynamıştı. Son Yüksek Askeri Şura’da Ümit Dündar Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevine getirilmişti.

Yapılan bu yasa değişikliği ile, orgeneral rütbesinde bulunan Dündar’ın doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasının önü de açılmış oldu. Başbakan Binali Yıldırım, basına yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki Kasım ayında bir Yüksek Askeri Şura toplantısı yapılabileceğini açıklamıştı.

Kulislerde, hükümetin Kasım’da yapılacak bu YAŞ toplantısında yeni Genelkurmay Başkanı atayabileceği konuşuluyor.

İlgili Haberler

Güncel

Haliç'teki 3 köprü trafiğe kapatıldı

Güncel

Kadınlar eşi tarafından öldürülen Zahide Oğuz'un evinin önünde eylemdeydi

Güncel

Menemen halkı, kalker ocağını yendi

Güncel

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Güncel

Köpek, 80 gündür sahibinin öldüğü yerde bekliyor

Güncel

Eşine bedelli askerlik kredisi çektirip boşanma davası açtı

Güncel

Patlamada yaralanan 18 asker taburcu edildi

Güncel

İnsani gelişmişlikte ilk üç ilçe CHP'den: Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya

Güncel

Haliç'teki üç köprü bu gece trafiğe kapatılacak

Güncel

63 askere FETÖ'den tutuklama

Güncel

Taylandlı turisti taciz eden taksici tutuklandı

Güncel

Ankara Adliyesi önünde şüpheli paket paniği