Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Yılmaz Özdil o posterin hikayesini 5 yıl sonra ikinci kez yazdı!

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, referandum için 'Evet' çağrısı yapan Rıdvan Dilmen için, 2012 yılında Balyoz davası sırasında yazdığı bir yazıyı yeniden güncelleyerek köşesine taşıdı. 

Özdil, 'Hayata Dönüş' adı verilen operasyon sırasında 4. Koğuş'tan çıkan Fenerbahçe posterinin hikayesini bu kez de Rıdvan Dilmen'in 'Evet' çağrısı ile ilişkilendirdi ve "Utanç müzesindki posteri hatırlayınca... İnsaniyet namına utanıyor insan hakikaten!" diye yazdı.

İşte Özdil'in 5 yıl sonra yeniden güncellediği o yazdı:

rıdvan,arda,burak,murat boz,acun filan

Deniz

Yusuf

Hüseyin

Orada asıldılar.

*

Ulucanlar cezaevi… İktidar gücünü eline geçiren tiranların, kendisi gibi düşünmeyenlere, kendi halkına nasıl vicdansızca zulmettiğini gösteren, utanç müzesi.

– Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, sağcı solcu, orada yattılar.

– Darağacı var, orijinal. Yağlı urgan. Devrimci Necdet Adalı, ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu, suçsuz olduğu halde yalan raporla tutuklanıp, henüz 17 yaşındayken, yalan raporla yaşı büyütülerek ipe gönderilen lise öğrencisi Erdal Eren… Orada idam edildiler.

*

Nazım Hikmet, Kemal Tahir, Necip Fazıl Kısakürek, Fakir Baykurt, Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, İsmet İnönü'nün gazeteci damadı Metin Toker, Cüneyt Arcayürek, Behice Boran, Sabiha Sertel, hep oraya tıkıldılar…

Ard arda kaç zemheri / kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu / dışarda gürül gürül akan bir dünya / bir ben uyumadım / kaç leylim bahar / hasretinden prangalar eskittim / Ahmed Arif, orada eskitti o prangaları.

Tecrit hücresi var. Nasılmış acaba diye hissetmek istersen, kelepçelenip içeri tıkılıyorsun, drann diye örtüyorlar demir kapıyı, bir saat kalıyorsun. Anlıyorsun, saat denilen kavramın, aslında seneden uzun olduğunu.

*

Ki, o tecrit hücresinden çıkınca şöyle yazmıştı Nazım… “Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar, ve ben, ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar mavi, bu kadar geniş olduğuna şaşarak, kımıldamadan durdum, sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara, bu anda ne düşmek dalgalara, ne baş aşağı, ne baş yukarı, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım… Toprak, güneş ve ben, bahtiyarım.'

*

Okuyorsun, neler hissettiğini, ne trajediler yaşandığını anlıyorsun.

*

Kulaklık var, takıyorsun… Beynine saplanmış tornavidayı kanırtırcasına, işkence dinliyorsun. 

Kişisel eşyalar var.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun seccadesi, Bülent Ecevit'in kasketi, Hüseyin İnan'ın idamdan sonra jiletle kesilip çıkarılan fanilası, Deniz Gezmiş'in cigarası.

*

Ranzalarda mektuplar var. “Gün gelecek hiç bitmeyecek, gün gelecek sana kavuşacağım.' “Ağlamayı bil, gülmeyi unutma, cezaevini sev demiyorum ama, bu kötü yataklarını asla unutma.' “Zincir soğuk, zindan yaş, belki biraz üşürüz, hele başım zindandan çıksın, görüşürüz' diyen satırlar var.

*

Ve, bir poster var. Dördüncü koğuşun duvarında.

*

Dördüncü koğuş deyip geçmemek lazım… Utanç müzesi'nin simgesi dördüncü koğuş… Güya 80 kişi kapasiteli ama, 200 kişi tıkmışlar oraya, ranzaları bitiştirip ayaklı-başlı yatmışlar yer kalmadığı için, mecburen nöbetleşe uyumuşlar. Başarısız firar için kazılan tünellerden biri, orada… Elbette en önemlisi, ölüm orucuna yattıkları için tutukluların diri diri yakıldığı, sözde “hayata dönüş' operasyonunun başladığı koğuş, dördüncü koğuş.

*

İşte o koğuşun… İdeolojilerden, yasadışı örgütlerden ibaret sanılan o dördüncü koğuşun duvarında bir poster var.

*

Fenerbahçe posteri!

*

1988-1989 sezonunda şampiyon olan Fenerbahçe'nin posteri… Schumacher, Hakan Tecimer, Nezihi Tosuncuk, Hasan Vezir, Oğuz Çetin, Turhan Sofuoğlu, Aykut Kocaman, İsmail Kartal, Şenol Ustaömer, Müjdat Yetkiner, Rıdvan Dilmen. 

poster.jpg

Kime ait, kim yapıştırmış oraya, bilinmiyor. Cezaevi boşaltıldıktan sonra yapılan temizlik sırasında dördüncü koğuşun duvarında bulunmuş… Müzeye dahil edilmiş.

*

Belli ki, müebbete mahkum Alcatraz Kuşçusu'nu hayata bağlayan kanarya gibi… Kanarya posteriyle hayata tutunmuş dördüncü koğuş.

*

“Memlekete zararlı, vatana millete zararlı' diye eziyet edilen insanların “milli' futbolcularla nasıl gurur duyduğunu… Tecrit atmosferinde bile “derbi nasıl biter?' diye sohbet ettiklerini…

Galatasaraylı, Beşiktaşlı diye birbirlerine takıldıklarını, şakalaştıklarını düşünüyorum… Yüreğime kıymık batıyor.

*

Ve, bakıyoruz bugün… O posterdeki Rıdvan Dilmen, yalaka yalaka sırıtarak “ben evet diycem' filan diye video çekmiş, Arda sen de evet diycen mi, Burak sen de evet diycen mi diye pas atmış, onlar da bu imam nikahına evet deyip, şarkıcı Murat Boz'la Acun'a filan orta yapmışlar.

Utanç müzesindki posteri hatırlayınca...
İnsaniyet namına utanıyor insan hakikaten! 


 

İlgili Haberler

Güncel

Bira fiyatları son 9 senede ne kadar arttı?

Güncel

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Güncel

Kirli çorap koklayan adamın ciğerleri iflas etti

Güncel

ÇHD Öğrenci Komisyonu: Ruhsatlarımızı gasp eden kararlar geri çekilsin!

Güncel

Ege Denizi'nde deprem

Güncel

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Güncel

TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekâtı

Güncel

Bira fiyatları son 9 senede ne kadar arttı?

Güncel

Siirt'te operasyona giden 10 asker yaralandı

Güncel

Süper Lig takımının binasına silahlı saldırı

Güncel

Diyanet Külliyesi'ne 80 milyon okula gelince 'tasarruf'

Güncel

İçişleri Bakanlığı, Mahmutpaşa'da 'sarı yelek! peşinde...