darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

YPG: Fırat’ın batısından çekilmiyoruz

YPG Sözcüsü Redur Xelil, Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini ve hiç kimsenin kendilerine bu dayatmada bulunamayacağını söyledi.

Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus kentinin IŞİD’den temizlenmesi için planlanan operasyon, TSK’nın sabah saat 04:30’daki obüs atışlarıyla başlamıştı. Operasyona ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava bombardımanıyla destek vermişti.

Operasyonla ilgili açıklamalarda bulunan hükümet yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YPG Fırat’ın batısından çekilene kadar Türkiye’nin Cerablus’tan çıkmayacağını söylemişti.

Türkiye’ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da “PYD Fırat’ın batısına geçmemeli. Buna uymadıkları takdirde asla ABD tarafından desteklenmeyecekler' diye konuşmuştu.

'Türkiye, bizi şekillendiremez’

ANF’nin haberine göre Amerika’nın Sesi Radyosu’na konuşan Xelil, Cerablus’a yönelik operasyonun IŞİD’e karşı değil, Kürtlere karşı yapıldığını söyledi.

Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini belirten Xelil, sözlerine şöyle devam etti: “Kimse bize kendi topraklarımızdan geri çekilmemizi isteyemez. Türkiye’nin Cerablus müdahalesi düşmanca bir tutumdur. Biz Fırat’ın batısında, Demokratik Suriye Güçleri içinde yer alıyoruz. Orada kendi topraklarımızda bulunuyoruz. Bazılarının isteği doğrultusunda kendi topraklarımızdan çıkmayız. Biz ne Türkiye ne de başka bir gücün isteği doğrultusunda hareket etmeyiz. Türkiye, bizim oradaki pozisyonumuzu kendi çıkarlarına göre şekillendiremez. Güçlerimiz orada kalacaklardır ve herhangi bir geri çekilme söz konusu olmayacaktır. Hiç kimsenin 'YPG oradan geri çekilsin’ dayatmasında bulunma hakkı yoktur ve biz bunu kabul etmeyiz.'

İlgili Haberler

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!

Dünya

S-400 teslimatı gelecek yıl başlayacak: Ulusal para birimleriyle ödeme

Dünya

Venezuela'da 5 sıfır atılan yeni para birimi yürürlükte

Dünya

Ermenistan'ın eski savunma bakanı hakkında 'devletlerarası arama kararı'

Dünya

Volkswagen 700 bin aracını geri çağırıyor

Dünya

'Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir'

Dünya

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na canlı yayında saldırı!

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı