• Graham, ‘Cehennemden gelme’ yaptırımlarla tehdit etmişti… İşte Türkiye’ye uygulanması beklenen ABD yaptırımları!

  ABD’de Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Türkiye’nin Suriye’ye operasyon gerçekleştirmesi durumunda “cehennemden gelme” yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söylemişti. ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörlerin Türkiye’nin Suriye’den çıkmaması halinde geniş çaplı yaptırımlar önerdiği bildirildi.

  ABD’de Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat Maryland Senatörü Chris van Hollen, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda anlaştıklarını açıkladı. Yaptırım listesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ismi yer alıyor.

  Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Senatör Chris van Hollen ile Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar konusunda iki taraflı bir anlaşmaya varmış olmaktan mutluyum. Yönetim, Türkiye’ye karşı hareket etmeyi reddederken, iki taraflı güçlü bir destek bekliyorum” dedi.

  Graham, “Kongre üyelerinin çoğu, IŞİD’e karşı güçlü müttefik olan Kürtleri terk etmenin yanlış olacağına inanıyor” ifadesini kullandı.

  Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:

  • Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay
  • Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak
  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
  • Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez
  • Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

  “Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:

  Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı
  Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler
  Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları
  Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

  Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.

  Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK’ya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiye’ye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.

  Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye’ye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.

  6. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

  Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğan’ın mal varlığına ilişkin bir rapor da istendi.