Çok Okunanlar

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Serdar Ortaç Gürcistan'a alınmadı! Önce isyan etti, sonra...

Korkut Boratav: AKP kemer sıkma politikasını ağırlaştıracak

'Vahşi' anahtarlıklar tepki çekmeye devam ediyor

AKP'li meclis üyesi, ihale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

Boğaziçi Üniversitesi’nde yemeğe yüzde 50 zam

Boğaziçi Üniversitesi yemekhanesinde geçtiğimiz yıl 2,5 lira olan yemek ücreti 3 lira 75 kuruşa yükseltildi.

Üniversite yemekhanesinde geçen sene 2.5 TL olan yemek ücreti 2018-2019 öğretim yılında yüzde 50 oranında bir zam yapılarak 3.75 TL’ye yükseltildi.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, 2016-2017 yılında da yemek ücretleri 1.5 TL’den 2.5 TL’ye yükseltilmişti. Üniversitede 1 yıldan kısa bir süre içinde yemeklere yüzde 150 oranında zam yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, ayrıca transkript ücretlerine de zam yapıldığını aktardı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, zamların geri çekilmesi için change.org’da imza kampanyası başlattı.

Zamlarla ilgili konuştuğumuz öğrenciler de, yemekhane zamlarının derhal geri çekilmesini talep etti.

‘YÜKÜ ÖĞRENCİLERE YIKMASINLAR’

BOÜ Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Cansu Ceylan, geçen yılın ardından bu yılda yemeklere zam geldiğini hatırlatarak “Bu zamlar biz öğrenciler açısından kabul edilemez. Öğrenciler olarak dönemin başlamasını beklemeden zamların geri çekilmesi talebimizi daha güçlü yükseltmek için bir araya gelmemiz, yönetimi geri adım atmaya zorlamamız gerekiyor. Başka üniversitelerde de yemekhane zamlarının kapıda olduğunu biliyoruz, ekonomik gidişatı bahane ederek bu yükün öğrencilere yıkılmasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

‘KRİZ ZAMMIN BAHANESİ’

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencisi Dicle Kızılkan ise zammın son derece keyfi olduğunu ve punduna getirilip uygulanmaya çalışıldığını düşündüğünü belirterek “Okulda şu anda kimse yok tatil sebebiyle. Ekonomik kriz zaten sistemsel bir sorun; böyle şeylerin hesabının emekçi ve memura ödetilmeğe çalışılmasının bir başka tezahürü Boğaziçi’nde olan şey. Hesabı öğrencinin ödemesi isteniyor. Daha fenası şu: bence okulun krizi fırsata çevirmeye çalışan bir tutumu var ve kriz bu zammın bahanesi oldu biraz. Bu öğrencilerin okula olan güvenini ve bağlılığını azaltacaktır, benimkini azaltıyor. Burs almayan, zorluklarla okuyan arkadaşlarımın ne yapacağını çok merak ediyorum.”

‘ZAMLAR ENFLASYONUN ÜSTÜNDE’

Sosyoloji 4.Sınıf öğrencisi İlke Cambazoğlu da enflasyon gerekçe gösterilerek yapılan yemek zamlarının geçen sene olduğu gibi bu sene de enflasyonun üstünde olduğuna dikkat çekerek, “Geçen sene yapılan yüzde 66’lık zammın sonucunda 2.5 TL olan yemek parasını ödeyecek olmayı az bulmamız, bu sene yapılan yüzde 50’lik zammı doğurdu. Yalnız burslarıyla geçinen öğrenciler de düşünülmeli. Okulun bütçesi de gittikçe azaltılırken sağlanan bursların, yemek fiyatlarında olduğu gibi beklenen enflasyon baz alınarak artması zor gözüküyor. Okul dışında olduğu gibi içinde de hayat pahalılaştıkça öğrencilerin soluğu yalnız temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek gibi” dedi.

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da iş hanında yangın; ölü ve yaralılar var

Güncel

Aile içi istismar: 12 yaşındaki kız çocuğu, ikiz bebek doğurdu

Güncel

Polis, taksiden indirdiği kadına tecavüz etti!

Güncel

Sami Boydak gözaltına alındı

Güncel

AKP'li meclis üyesi, ihale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

Güncel

Kahve sevenlere kötü haber: Tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Güncel

Marmaray'da bir durak geçici olarak kapatılacak

Güncel

İBB'den metro açıklaması

Güncel

'Hayaller Kars'tı, gerçekler Kartal Adliyesi oldu'

Güncel

Gençlerin ‘korkuyoruz' yanıtı, vatandaşı çileden çıkardı

Güncel

‘Boğaz Affı'ndan devlet kasasına 150 milyon TL'

Güncel

'Rock'çı İmam' hakkında karar