ÇHD Öğrenci Komisyonu: Ruhsatlarımızı gasp eden kararlar geri çekilsin!

2017 yılında Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mükerrem Karakurt, İstanbul Barosu’nda bir yıl boyunca stajer avukatlık yapmasının ardından avukatlık ruhsatı başvurusu yaptı. Karakurt’ın başvurusu,”Devam eden kovuşturması olduğu” gerekçesiyle ertelendi. Adalet Bakanlığı tarafından kovuşturmaların bitimine dek avukatlık ruhsatı askıya alındı. ÇHD Öğrenci Komisyonu, “Avukatlık yapmak istiyoruz” diyerek, Mükerrem Karakurt’un avukatlık hakkının engellenmesine ilişkin ÇHD TV Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı; 

"15 Temmuz ve OHAL süreçleri ile birlikte memleketin tüm muhalif kesimlerine yönelik baskısını, zorunu gün geçtikçe arttıran AKP iktidarı, savunmaya yönelik türlü saldırılarını da çeşitlendirerek palazlandırmaya devam ediyor. Son olarak da İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak bir senelik stajını tamamlayan dernek üyesi bir arkadaşımızın avukatlık ruhsatı başvurusu ‘Devam eden kovuşturması olduğu’ gerekçesiyle Adalet Bakanlığı tarafından kovuşturmalarının bitimine dek askıya alınmış, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) bu karara direnmemesi ile birlikte arkadaşımızın avukatlık mesleğini yapması Adalet Bakanlığı ve TBB işbirliğiyle açıkça engellenmiştir.

Bugün Türkiye’de hemen hemen tüm ceza davaları adil yargılanma hakkını gasp eder nitelikte uzun sürelerde tamamlanıyor. Hal böyleyken hak edilmiş avukatlık ruhsatını vermeyi ‘yargılamanın sonuna’ ötelemek, avukatlık yapmaya hak kazanmış kişileri belirsiz bir zaman zarfı boyunca mesleği yapma imkânını elinden almak demektir. Bu durum başlı başına bir cezalandırma yöntemidir. Hukuk fakültesine girdiği andan itibaren her öğrencinin öğrendiği ‘Aksi kanıtlanmadıkça herkes masumdur’ ilkesini tamamen yok sayan bu cezalandırma yöntemini kabul etmiyor ve teşhir ediyoruz. Ayrıca söz konusu kısım Avukatlık Kanunu Madde 5’te ‘… kovuşturma altında bulunması halinde, avukatlığa alınması isteği hakkındaki kararın bu kovuşturmanın sonuna kadar bekletilmesine karar verebilir’ şeklinde belirtilerek; ruhsatın verilip verilemeyeceğinin takdirini de Adalet Bakanlığı’na vermektedir.
Masumiyet karinesini doğrudan ihlal eden ve ‘verebilir’ sözcüğü ile bu takdiri de kendisine yandaş olmayan hemen her kesime ‘terör’ yaftası yapıştırarak; hedef tahtasına koyanlara veren bu madde derhal iptal edilmeli, verilen kararlar geri çekilmelidir.

3 ay süreceği taahhüdüyle ilan edilen; ancak 2 yıl süren ve geçtiğimiz Temmuz ayında resmiyette sonlandırılmasına rağmen aslında kalıcı bir rejime dönüştürülen OHAL süresi boyunca Türkiye’de 1488 avukat zulme varan kötü muameleye maruz kalmış, 572 avukat tutuklanmış, 79 avukat ise hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Bununla da kalınmayıp pek çok OHAL KHK’sı ile avukatlık mesleğine türlü sınırlamalar getirilmiş, birçok kanunda değişiklik yapılarak savunmanın hareket kabiliyeti kısıtlanmıştır.

İnsanca çalışma koşulları talep ettikleri için işçileri, bin bir türlü bahane ile öğrencileri, gazetecileri, akademisyenleri tutuklayan AKP, saldırdıklarını savunanlara da türlü yollarla saldırarak mahkemeleri kendisi için dikensiz gül bahçesi haline getirmek istemektedir. Daha geçtiğimiz aylarda; ÇHD üyesi 17 avukatın bir yıllık tutukluluklarının ardından çıkarıldıkları ilk duruşmada tahliye kararı alınıp, aradan 24 saat geçmeden aynı heyet tarafından yeniden tutuklama kararı çıkarılması ise bu dikensiz gül bahçesi gayretinin nedenini çok yakıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir.
Açık ki; devrimci avukatlara yönelik gözaltı, tutuklama terörü ile yetinmeyenler ‘Yılanın başı küçükken ezilir’ mantığı doğrultusunda bu defa da ruhsatlarımıza göz dikerek mesleği daha en baştan yaptırmama; ‘potansiyel’ savunmaya dahi saldırmak niyetindeler.

En ufak bir hak arayışına dahi tahammülü olmayan AKP, aynı niyetle son birkaç yıldır yükselttiği bu ‘ruhsat tehdidi’ ile aslında tüm hukuk öğrencilerine yönelik ‘Uslu durun’ mesajı veriyor.
Bizler de; ÇHD Öğrenci Komisyonu olarak bu mesajı alıyor ve cevap veriyoruz: Gözaltılar, tutuklamalar ile diz çökmediğimiz gibi ‘hukuk’ adı altında aldığınız bu kararlar ile de diz çökmeyeceğiz. Bizden beklenen; Berkin’in katillerini yıllardır tutuksuz yargılayanlarla, Soma’nın sorumlularını cezasız bırakanlarla, Ankara’nın Suruç’un örgütleyicilerini yargılamaya dahi tenezzül etmeyenlerle bu tehditler sonucu uzlaşmamız ise iyice anlaşılsın ki uzlaşmayacağız!
Devrimci avukatlık pratiğini mesleğe attığımız ilk adımdan itibaren sürdürecek; işçilerin, öğrencilerin, kadınların, yoksulların, ezilenlerin safında mücadeleye devam edeceğiz!

Avukatlık Kanunu Madde 5 iptal edilsin, ruhsatlarımızı gasp eden kararlar geri çekilsin!"

YAZARLAR