Kılıçdaroğlu: Suriye politikası başından beri yanlıştı

Kılıçdaroğlu: Suriye politikası başından beri yanlıştı

Eskişehir’de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, “Böyle giderse 3 milyon Suriyeli daha gelecek. Bu politikayı görmeyen bir devlet politikası olmaz” dedi.

Eskişehir’in Alpu ilçesinde Kılıçdaroğlu, “Bizim aday gösterdiğimiz başkanı seçtiniz. Siyasette yeni bir sayfa açtık, siyasette kavga istemiyoruz. Ben belediye başkanlarından harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz dedim. Alpuluda bu parayı harcıyorsan hesabını Alpulluya vereceksin dedim. Çünkü harcanan para sizlerin parası. Bugüne kadar Alpullu için harcandığı söylenen milyonların hesabı Alpulluya verilmedi” dedi.

‘BEREKETLİ TOPRAKLAR KÖMÜR OLMASIN’

Alpu’ya kurulmak istenen kömür santraline de değinen Kılıçdaroğlu, “Burada bir kömür santrali kurmak istediler. Bereketli topraklar kömür tozları ile mahvolmasın. Buraya kömür santrali yapılırsa en büyük zararı çiftçiler görür. Çitçi ailesi ile beraber çalışır ve kazanmak ister, hakkı bugüne kadar teslim edilmemiştir. diyeceksiniz ki; “çiftçinin hakkı nasıl ödenmedi?”; anlatayım. Bir tarım kanunu var. Derki Türkiye’de milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir. Bu kanun çıktığından beri hiçbir zaman çiftçiye bu destek verilmedi. Türkiye yönetilmiyor. Türkiye savruluyor. Türkiye’de ekonomik kriz var. Faturasını kim ödüyor? Sıradan, gariban vatandaş. Hep sırtı kalınlar mı kazanacak bu ülkede? Bu ülkede emekçi, çiftçi kazanmayacak mı? Sırtı kalınlara karşı vatandaşın alın terinden yanayım. İşin özü budur. Yeni siyasetimizin ana omurgası da budur.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti devletinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa Saray’dakilerin uyuyamaması lazım. Ama saraydakiler 24 saat uyuyor.” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini “Her aileden işsizlik var. Üniversiteyi bitirmiş işsiz… Saraydakilere sormak lazım bir çocuğu üniversitede okutmak kolay mı? Saraydakilerin işssizlik sorunu yok, hepsinin durumu çok iyi. Ben fakirin, fukaranın, çiftçinin hakkını savunmak zorundayım. Vatandaş sesini duyuramıyor, derdini anlatanı içeri atıyorlar.Yeni bir siyaset anlaşı, kavgasız, gürültüsüz ve doğaruları söyleyerek…Baskı, tehdit gelir hiç ama hiç umrumda değil. Benim siyasette şahsen beklediğim hiçbir şey yok. Bu ülkede huzurluk varsa, çiftçinin, emekçinin, emelinin, memurun derdi varsa birilerinin bunları dillendirmesi lazım. Ben bunları dillendireceğim.Her vatandaşın oyuna saygı gösterdim, ben herkesi seviyorum. Ama hep beraber demokrasiye sahip çıkmak zorundayız. Demokrasi gücün kontrol edilmesi demektir. Bütün yetkiler tek kişiye verilmez.” diyerek sürdürdü.

SURİYE POLİTİKASI

Kılıçdaroğlu, AKP’nin Suriye politikasına ilişkin olarak da “Suriye politikası başından beri yanlıştır. Böyle giderse 3 milyon Suriyeli daha gelecek. Bu politikayı görmeyen bir devlet politikası olmaz” dedi.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR