Çok Okunanlar

Cem Karaca, Mahsuni Şerif ve Neşet Ertaş'ın şarkı sözleri sakıncalı görüldü!

'55 milletvekiliyle yeni bir parti kurulabilir'

Skandal seçim iddiası: Merkezden planlanan bir organizasyon var!

Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealine yasak!

Kanser raporunu açıkladığı için 12 yıl hapsi istenen Bülent Şık'a şimdi de 'terör soruşturması'

Sözcü, devletin 2013’te terör örgütü ilan etmediği yapıya ‘yardım etmekle’ suçlanıyor

Sözcü gazetesinin, devletin 2013’te terör örgütü ilan etmediği yapıya ‘yardım etmekle’ suçlandığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinde yayımlanan haberde, "Türkiye Cumhuriyeti Ana­yasası'nın 38. Maddesi'nde şu ifade yer alıyor: 'Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç sayma­dığı bir fiilden dolayı cezalan­dırılamaz'. Yine 1948 tarihli Birleşmiş Milletler İnsan Hak­ları Evrensel Bildirisi'nin 11. Maddesi'nde şu yazıyor: 'Hiç kimse işlendiği sırada ulusal ya da ulusla­rarası hukuka göre bir suç oluşturmayan herhangi bir eylem veya ihmalden dolayı suçlu sayıla­maz'." hatırlatması yapıldı.

Haber, şöyle devam etti:
Şimdi geliyoruz Sözcü ikinci iddianamesindeki esas çelişkiye: Sözcü kurulduğu günden itibaren FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgüt­lerine karşı en cesur tavrı alan gazete oldu. Ancak hukuki olarak hatırlatmakta fayda var: FETÖ 2016'da ‘silahlı örgüt' ilan edildi, Sözcü ise 2013 yılındaki haberlerle suçlanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan yeni iddianamenin 58'inci sayfa­sında şu ifadeler yer alıyor: "Özellikle FETÖ'nün silahlı terör örgütü olduğunun anlaşılma­sından dan sonra… Günümüze kadar ilerleyen süreçte, gazetenin, örgüt amaçları ve strate­jisi-yöntemi çerçe­vesinde faaliyete giriştiği…"

Oysa ikinci iddianame Sözcü'nün 17-25 Aralık manşetleri­ni ‘FETÖ' delili olarak kabul etti. İlk önce 26 Mayıs 2016'daki Milli Güvenlik Kurulu Toplan­tısı'nda tavsiye kararı alındı ve şöyle denildi: "Vatandaşlarımı­zın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıy­la yürütülen faaliyetler… Millî güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör örgütü olan paralel devlet yapılanmasına karşı alı­nan tedbirler görüşülmüştür." Yani FETÖ ‘silahlı terör örgütü' değil. Ki o dönemde de Ergene­kon kumpasları döneminde de Sözcü FETÖ'ye karşı mücadele ediyordu. Peki ne zaman ‘silah­lı terör örgütü' ilan edildi?

Erzincan Cumhuriyet Baş­savclığı'nca FETÖ'nün Erzin­can'daki faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 16 Haziran 2016'da FETÖ/PDY'nin "silahlı terör örgütü" olduğunu kabul etti ve böylece silahlı terör örgütü olduğu ilk kez mahkeme kararına girdi. Çelişki çok net: Sözcü Ga­zetesi, devletin 2013'te terör örgütü ilan etmediği yapıya ‘yardım etmekle' suçlanıyor!
 

İlgili Haberler

Medya

Sözcü davasında neler oluyor: Hakimden, Emin Çölaşan'a ‘yazılarınızı neden değiştirdin' sorusu

Medya

Sözcü davasında mahkeme ilk kararını açıkladı

Medya

Gazeteci Seda Taşkın tahliye edildi

Medya

A Haber'de gizemli ‘profesör': Kim olduğu bilinmiyor

Medya

Yandaşa dokunan yanıyor!

Medya

'Medya üzerindeki baskının artmasının sonuçları Türkiye açısından çok dramatik olur'

Medya

Küçük Tetikçi Sözcü'ye kayyum atanacağı tarihi verdi

Medya

'Gezicilerin başı kesilsin' diyen Erkan Tan: Kılıçdaroğlu cehenneme gidecek

Medya

Küçük Tetikçi: Sözcü gazetesine kayyum...

Medya

Gerici Akit, yine nefret kustu! 

Medya

Bir dönem kapanıyor

Medya

Star TV'den 'Atatürk sansürü' iddiasına yanıt: Duyduğumuz derin saygıdan...