Çok Okunanlar

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Türkiye ‘Kaşıkçı' dedikçe Selman paraları akıtmış

Can Ataklı: Nerede savcılar, bu ajanlık değil mi?

AKP'li vekil: 'Trenin önüne atlayıp ölüyor bunlar'

Economist: AKP hükümeti yeni düşmanlar yaratmak zorunda

İHD: Muhabirden muhbir çıkmaz

Ankara’da 9 Kasım günü düzenlenen operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Deniz Nazlım, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

Ankara’da 9 Kasım günü düzenlenen operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Deniz Nazlım'ın yaptığı açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yazar Hüseyin Aykol, İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen ile HDP milletvekili Kemal Peköz katıldı.

Açıklamada ilk olarak İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan konuştu. Muhalif gazetecilerin durumuna dikkat çeken Türkdoğan, MA muhabiri Deniz Nazlım’a değindi. Türkdoğan, OHAL ile birlikte bugüne kadar devam eden süreçte Ankara’da sürekli olarak belli kesimlere yönelik baskı ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Türkdoğan, “Türkiye’de çok şey yaşadık gördük ama bu dönem kadar örgüt üyeliği soruşturmalarının suistimal edildiği konular ile karşı karşıya kalmadık” dedi.

'CUMHURİYET SAVCILARINI UYARIYORUZ'

Türkdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Deniz Nazlım’ın evi basılıyor, ailesi tehdit ediliyor. Eğer muhabirden muhbirlik çıkarmaya çalışıyorlarsa bundan vazgeçsinler. Kolluk kuvvetti kimseyi tehdit edemez. Cumhuriyet savcılarını buradan uyarıyoruz. Bu insanların üzerinde baskı ve korku yaratmaya çalışıyorlar. Muhabirden muhbir çıkmaz. Bunu hangi yetki ile yapıyorlar?”

'BASKI UYGULAYANLAR BİR GÜN HESAP VERMEK ZORUNDA KALIR'

Daha sonra sözü devralan HDP Adana Milletvekili Kemal Pekgöz de polis operasyonlarına tepki gösterdi. Peköz, “Türkiye’de uzun süredir basın üzerindeki baskılar sürüyor. Sadece siyasi muhaliflerle yetinmiyorlar. Türkiye’de çok az sayıda özgür basın diye nitelendirilecek basın organı kaldı. Onu da günlük baskı ve sıkıntılar ile tamamen susturmaya çalışıyorlar ve halkı sağır ve dilsiz bırakmaya çalışıyorlar. Şu anda kolluk kuvveti görevi gören ama görevlerinin dışına çıkanlar, insanlara ajanlık dayatan, baskı uygulayanlar bilsinler ki yarın bir gün bunun hesaplarını vermek zorunda kalır” diye konuştu.

‘BİZ GAZETECİYİZ’

Mezapotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım ise 5 yıldır aralıksız bir şekilde gazetecilik yaptığını belirterek, “Ben hiçbir zaman mesleğimin ilkelerin ihanet etmeden, mesleğimin dışında bir iş yapmadan gazeteciliği sürdüreceğim. Beni Ankara Emniyetinde yasadışı sorguya tabi tutan, ajansım dışında bir yerde çalışmam için tehditlerde bulunan, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğünde askerlik için ifadeye gittiğimde yine yasadışı bir şekilde sorguya tutup kendini devlet üstü kişiler olarak tanıtanlara söylüyorum. Biz çalıştığımız yerin neresi olduğunun farkındayız. Biz gazeteciyiz ve toplumun haber alma hakkını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. (

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan, Hamas lideri ile görüştü

Politika

Balkanlarda tansiyon yükseldi: Rusya çatışma ihtimalini işaret etti

Politika

Seçim ittifaklarında son durum

Politika

Irak Türkiye'ye nota verdi

Politika

Rusya'ya vizesiz seyahat hazırlığı

Politika

'ABD ile Afgan Talibanı arasında görüşecek'

Politika

Devlet Opera ve Balesi'ne ayrılan bütçe Saray'ın 1 aylık masrafından az

Politika

Akciğer zarı kanseri en çok bu işte çalışanları etkiliyor…

Politika

Erdoğan Trump'la görüştü

Politika

Adil Öksüz'ü sorgulayan savcı konuştu: FETÖ'nün darbe yapacak gücü kalmadı ama...

Politika

AKP'li vekil: 'Trenin önüne atlayıp ölüyor bunlar'

Politika

MİT Kaşıkçı cinayeti ile ilgili TBMM'ye bilgi vermiyor!