Seçmenin dikkatine! Oy kullanmamanın cezası var…

Seçmenin dikkatine! Oy kullanmamanın cezası var…

Yurttaşlar demokratik haklarını kullanmak için 31 Mart tarihinde sandık başına gidiyor ve yerel yönetimler için destekledikleri adaylara oy veriyor. Herhangi bir sebeple oy kullanmayacak olan ya da oy kullanmak istemeyenler için bir ceza da bulunuyor.

YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. 31 Mart seçimlerine ilişkin oy kullanmama cezası miktarı henüz belli değil. Yani yurttaşların oy kullanmamaları durumunda kaç TL ödeyecekleri netleşmedi. 2017 yılı Referandum seçimlerinde YSK tarafından belirlenen 22 TL tutar bir önceki 1 Kasım Pazar 2015 seçimlerinde de 22 TL olarak belirlenmişti.

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek seçimler için yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı görebilirsiniz. E-Devlet kapısına TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yukarıdaki link sizi ilgili sayfaya yönlendirecek.

İlgili Haberler

ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR