Zlatan: İsveçlilerin ırkçılığı yüzünden zorluklarla karşılaştım

  • 19.11.2018 16:18
  • Spor

İnanılmaz golleri kadar megalomani düzeyinde seyreden açıklamalarıyla da tanınan İsveçli futbolcu Zlatan Ibrahimovic, 'İsveçlilerin ırkçılığı yüzünden kariyerinde pek çok zorlukla karşılaştığını ve başarıya ulaşmak için ekstra çaba sarf etmek zorunda kaldığını' dile getirdi.

Ailesi eski Yugoslavya kökenli olan 37 yaşındaki futbolcu, tüm kariyeri boyunca soyadı üzerinden kendisine farklı muamele edildiğini savundu.

Viasat Sport muhabiri Johan Kücükaslan'a konuşan İsveç'in eski milli futbolcusu "Svensson ya da Andersson'un sahip olduğu imkanlara Ibrahimovic ya da farklı kökenden bir başka soyadı sahip değil. O fırsatlardan ben de hiç yararlanamadım. Tersine, o fırsatları kendim yaratmak zorunda kaldım" dedi.

Artık ABD'nin LA Galaxy takımında top koşturan ve çoktan efsaneler arasına adını yazdıran Ibra, Malmö FF'de başlayıp Barcelona, Milan, Paris Saint-Germain ve Manchester United'a uzanan kariyeriyle kendisi gibi farklı kökenlerden gelenlerin dünyanın en iyi ligleri ve en iyi takımlarında oynamasının önünü açtığını iddia etti.

Bu devasa başarısına rağmen ülkesinde etnik bir İsveçli gibi muamele görmediğinden yakınan golcü, şöyle konuştu:

"Medyada sessiz bir ırkçılık var. Benim Ibrahimovic olmamı kabul edemiyorlar. Bense kendim olmamın keyfini çıkarıyorum. Çünkü Ibrahimovic'im ve İsveçliyim. Ben yeni İsveçliyim. Ben yeni İsveç'im. İşte bu kadar."

Ibrahimovic'in bu yorumlarına İsveçlilerden hem eleştiri hem de destek geldi.

 

YAZARLAR