unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Caner Taslaman: IŞİD'i eleştirenlerin de IŞİD'in de referansları aynı!

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda IŞİD'in gerçekleştirdiği terör saldırısında 42 kişinin hayatını kaybetmesi ve 200'ün üzerinde kişini yaralanmasının ardından bir kez daha kanlı terör örgütü kamuoyunda tartışmaya açıldı. 2015 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye'de toplumun yüzde 8'inin IŞİD'i desteklediği ortaya çıkmıştı. AKP iktidarının 'Öfkeli gençler' dediği IŞİD'in kanlı eylemlerini islami gerekçelerle yaptığı ise bilinen bir gerçek.

IŞİD ve diğer islamcı terör örgütleri, "ılımlı" oldukları ileri sürülen AKP  ya İhvan gibi silasal islamcı örgütlerle aynı referanslara, hadis ve dini kaynaklara dayanıyor. Dahası bu kaynaklar söz konusu akım, örgüt ve çevreler tarafından ortak doğru sayılıyor. Türkiye'de Diyanet, AKP, Milli Görüş, çeşitli tarikatlar ve islamcı çevreler de bu durumda.

Habertürk'te Karşıt Görüş programına konuk olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Taslaman da, IŞİD'in dini referansları ile IŞİD'i eleştiren islami kesimlerin aynı dini kaynakları referans göstermesine dikkat çekti.

Gerçekte evrim karşıtı görüşleriyle tanınan Taslaman bile, durma tepki göstererek şunları söyledi:

"IŞİD'e karşı çıkan önemli bir kesim de, IŞİD'in atıf yaptığı kaynakları kabul ediyor. Ve bu kaynaklara en ufak bir eleştiri getirmeden IŞİD'e eleştiri getirebileceğini zannediyor. Mürtedin öldürülmesi gerektiğini bir kişi kabul ediyorsa, namaz kılmayanın mürted (dinden çıkan) olduğunu kabul ediyorsa, bu kişi zaten IŞİD'in kafasını kabul etmiş demektir. Bu kaynakları samimi olarak bir elerştiiye tabi tutmadan, IŞİD'in zihniyetine karşı ciddi bir cevap vermemiz mümkün değil. Diyanetin IŞİD'e karşı hazırladığı raporda da bu hadis ve fıkıh kaynaklarının eleştirisinden kaçınılmış. Bunun yerine Bağdadi'nin kendisini halife ilan etmesi ve bunun yöntemi eleştiriliyor. Ona çok güzel eleştiriler getirmiş. Sorunlu olmayan kısma. IŞİD'in atıf yaptığı Hadis ve Fıkıh kaynakları var. Siz bu sorunlu kaynakları eleştirmezseniz, ciddi bir eleştiri getiremezsiniz." 

ABC BU TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Prof. Caner Taslaman'ın dikkat çektiği bu tehlikeye ABC Gazetesi uzun bir süredir dikkat çekiyor. Araştırmacı yazar Aydın Tonga, daha önce ABC Gazetesine verdiği röportaajda ve yazdığı yazıda bu duruma dikkat çekmişti.

"Diyanet'in konumu laiklik açısından da, dinsel özgürlük açısından da sorunlu"

Hangisi gerçek İslam: Namaz kılmayan idam edilir!

Derin İslam: Mezhepler ve Hadisler Işığında Öteki Din

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

YSK Başkanı açıkladı: İki oy kullanan kişi gözaltında

Güncel

E-5'te zincirleme kaza

Güncel

Erdoğan'a bağlı 5 yeni ofis

Güncel

HDP PM üyesi Abdulselam Demirkıran gözaltına alındı

Güncel

'Gerçek cani saklanıyor'

Güncel

Ali Koç tartışma yaratan o videoyu yayından kaldırttı 

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...