Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

400 kilo patlayıcı tuzaklanmış

Askerlere yönelik katliam planında, Suriye tarafından geldiği ağırlık kazanan filikaya yerleştirilen 2 cesedin sırrı da henüz çözülemedi.
Geçen pazar günü saat 08.00 sıralarında, Samandağ İlçesi Çevlik Sahili'nin yaklaşık 3- 4 kilometre açığında bomba tuzaklanan filikadaki patlamayla ilgili olay yeri ve patlatma düzeneğiyle ilgili inceleme tamamlandı. Bir balıkçının görüp haber vermesiyle bölgeye giden Sahil Güvenlik botundaki sözleşmeli er 23 yaşındaki Alper Al'ın attığı kancanın cesetlerden birine isabet edip hareket ettirince tuzaklanan bombanın patladığı kanaatine varıldı. Alper Al'ın şehit olduğu olayda patlayıcının filikada yan yatırılan iki varil içinde ve yaklaşık 400 kilo olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları, bombanın infilak etmesi sırasında denizden yükselen suyun yaklaşık 50 metreyi bulduğunu ve patlamanın Samandağ ve çevredeki tüm yerleşim merkezlerinde duyulduğunu söyledi.

SURİYE TARAFINDAN GELMİŞ

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürütülürken, filikada bomba tuzaklanan cesetlerin de kime ait olduğu saptanmaya çalışılıyor. Patlamanın şiddeti nedeniyle parçalanan cesetlerin parmak izi ile güvenlik makamlarında kayıtlı parmak izleri eşleştirmesi sonuç vermedi. DNA örnekleri üzerinde çalışma yürütülürken cesetlerin Suriyelilere ait olabileceği, iç çatışmada ölen ya da tuzağı kuranlar tarafından öldürülmüş olabileceği üzerinde duruluyor.

Suriye açıklarında cesetlerle birlikte bomba yüklenen filikanın, rüzgar ve akıntının etkisiyle Samandağ açıklarına sürüklenmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Zaman zaman Amanos Dağları'ndan inerek Hatay bölgesinde kanlı eylemler yapan PKK'lıların  bu eylemi gerçekleştirme ihtimali değerlendirilirken, yerel kaynaklar bunun gerçekleştirilmesi olasılığının coğrafi koşullar göz önüne alındığında çok güç olduğuna dikkat çekti.

Bu nedenle de cesetli bombalı tuzağın ancak Suriye'nin Akdeniz'e sınırı bulunan bir noktadan denize bırakılmış olabileceği, bu sınır bölgesinde Yayladağı'na komşu Türkmendağı bölgesinde yer yer El Nusra ve IŞİD gruplarının da olduğu biliniyor.

Bomba ile tuzaklanmış filikanın rüzgarın etkisi ile kıyıya vurması ve meraklı vatandaşların güvenlik güçlerine haber vermeden müdahalesi ile daha büyük can kayıplarının olmasının planlanmış olabileceği üzerinde duruluyor.
 

İlgili Haberler

Güncel

'Ergenekon'da yargılanmadık, infaz edildik'

Güncel

İstanbul'da köprüler trafiğe kapatılacak

Güncel

Atatürk'ü öpmeden okula girmiyor

Güncel

İstanbul Valiliği'nden sürücülere kış uyarısı

Güncel

Marmara Denizi'nde fırtına uyarısı

Güncel

'Kadın adaya oy vermeyeceğim' diyen Dekan, istifa etti

Güncel

Şişli'de lüks otomobile silahlı saldırı

Güncel

Meteoroloji yarın için tarih verdi

Güncel

'Darbe davasında' 74 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Güncel

DSG İnşaat konkordatoya başvurdu

Güncel

Kadıini Mağarası'nda binlerce yıllık toplu mezar bulundu

Güncel

Ne yapacaklarını şaşırdılar: Şimdi de 'soğan' depolarına baskın