Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Aile hekimleri: Evlilik raporu için başvuran cinsel istismarcılara rapor vermeyeceğiz!

7. Aile Hekimleri Kongresi’nde (AHEKON) bir araya gelen yüzlerce aile hekimi, evlilik raporu almak üzere kendilerine başvuracak cinsel istismarcılara rapor vermeyeceklerini net bir dille ifade etti.

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yaptığı yazılı açıklamayla, böylesi bir yasa teklifinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Açıklamada, söz konusu teklifin insan haklarına aykırı olduğu, önerinin yasalaşması halinde, kişinin beden bütünlüğüne saldırıların yolunun açılacağı ifade edildi. İstismarcısıyla evlendirilen mağdurun her gün yeniden tramvaya uğrayacağının altı çizildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, AHEF, yaptığı yazılı açıklamada, “söz konusu önergenin yasalaşması halinde, suçun meşrulaştırılacağına, çocukların her daim tehlike altında olacağına, sapkın bir toplum düzeninin önünün açılacağına, çocuk istismarlarının ve çocuk evliliklerinin artacağına' vurgu yaptı, önerinin geri çekilmesini istedi.

Aile Hekimleri Kongresine katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Doğan Şahin ise cinsel istismara uğramış bir çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesinin akla, vicdana sığmadığını savundu. Şahin, “Çocuğun rızasının alınmasından söz ediliyor. Bu rızayla açıklanabilecek bir durum değildir, çünkü çocuk bunu değerlendirebilecek bilişsel gelişimde değildir. Bir de hangi şartlarda rıza göstermiştir. Annesini üzmek istemeyebilir, 'Sen evlenirsen borçlarımızı ödeyeceğiz' diye ikna edilmiş olabilir. Çocuk neyle karşılaşacağını bilmediği için, cinselliği bilmediği için ailesine boyun eğmek zorunda kalabilir' diye konuştu.

Erken yaşta evliliklerde cinsel problemlerin görüldüğüne dikkat çeken Şahin, cinsel sorunların psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi. Şahin, 'Tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuklar için, evlilikte yaşadığı tüm ilişkiler ayrı bir istismar, ayrı bir tecavüz, ayrı bir yaralama olur. Elbette ki kendisini istismar eden kişiyle sürekli aynı ortamda olmak, çok korktuğu bir şeye sürekli maruz kalmak gibi, tramvanın bir türlü yatışmamasına, kronikleşmesine, giderek artmasına neden olur. Çok tekrarlayıcı tramvalar, bir süre sonra kişilik değişikliklerine yol açar. Kişilik değişiklikleri kalıcı olabilir, tedavileri çok zordur, hatta hiçbir zaman tam olarak iyileşemezler" dedi.

MUTSUZ BEBEKLER DOĞAR

Prof. Dr. Şahin, bu tür evliliklerde dünyaya gelecek çocukların da mutsuz yetişeceğini söyledi. Şahin, “Sağlıklı bir çocuk, sağlıklı bir anne olmadan mümkün olmaz. Bir çocuğun hayatı, kendisini, dünyayı nasıl algıladığı annesiyle ilişkisi üzerinden şekillenir. Bir anne mutlu olacak, yaşama sevinci olacak ki, çocuk annesiyle ilişkisinde dünyanın güzel, mutlu bir yer olduğunu algılasın, çocuk da sağlıklı bir şekilde büyüsün, gelişsin. Tramvatize olmuş bir anne, çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesini imkansız hale getirir. Böyle bir çocuğun sağlıklı, mutlu olması bekleyemeyiz' sözlerini dile getirdi.

İlgili Haberler

3.Sayfa

Mardin'de 70 öğrenci hastaneye kaldırıldı

3.Sayfa

Kuyumcu, dükkanına giren soyguncuyu silahla kovaladı

3.Sayfa

‘Oynamadı' diye eşini öldüren koca tutuklandı

3.Sayfa

Çöpleri 'billboard'a astılar

3.Sayfa

Tartıştığı babasını bıçakladı

3.Sayfa

Kağıthane'de yangın

3.Sayfa

Anestezi teknisyeni hastanede ölü bulundu!

3.Sayfa

Beyoğlu'nda trafik tartışmasında zabıtaya bıçaklı saldırı

3.Sayfa

'Yanlışlıkla faturanızı ödedik' deyip dolandırdılar

3.Sayfa

Yalıda kadına işkence dehşeti

3.Sayfa

Kedisini beslemesine izin vermeyince, ev sahibini öldürdü

3.Sayfa

Dini nikahlı eşini, dans etmediği için öldürdü!