darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

AKP'den Bahçeli'ye övgü: Başından beri tutarlı davranıyor!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Başkanlık sistemiyle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dün  yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Kurtulmuş, Türkiye'de başkanlık sistemi  tartışmaları yeni gündeme geliyormuş gibi davranmamak gerektiğini söyledi.

80'li yıllardan bu yana başkanlık sisteminin tartışıldığını anımsatan Kurtulmuş, Bahçeli'nin açıklamalarıyla konunun bir kere daha gündeme taşındığını, AKP olarak Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde daha güçlü yol alabilmesi için başkanlık sisteminin Türkiye için zaruri olduğunu düşündüklerini belirtti.

"Bahçeli tutarlı açıklamalarına devam ediyor"
Kurtulmuş, diğer partilerin de bu konuda kendilerince kanaatlerinin  olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Bahçeli'nin, başkanlık tartışmalarının gündemden kaldırılması, nihai  bir kararın verilerek Türkiye'nin yoluna devam etmesi, bu konunun bir şekilde  halledilmesiyle ilgili ortaya koyduğu bir perspektif var. Başından itibaren Sayın  Bahçeli kendi açısından tutarlı bir şekilde açıklamalarına devam ediyor. Bahçeli'nin sözleri, 'Biz başkanlık tartışmalarını gündeme getirerek  iktidar partisine karşı bir kumpas kurmuyoruz. Bizim niyetimiz burada iktidar  veya muhalefet meselesi değildir. Biz bu meseleyi Türkiye'nin tartışıp bir an  evvel millet ne diyorsa onun olmasını istiyoruz' manasına gelen sözlerdir. MHP olarak TBMM'de nasıl davranacaklarsa, kamuoyunda, referandumda aynı şekilde  davranacaklarını ifade etti. Dolayısıyla bu kendisi açısında tutarlı bir  açıklamadır. Başından bu yana Sayın Bahçeli'nin sözleri arasında bir çelişki  görünmüyor.

Bir an evvel bizim de amacımız bu konunun hem kamuoyunda hem parlamentoda tartışılması. Biz de kendi görüşümüzü söylüyoruz. Parlamentoda 367  alsa bile biz sonuçta bunu halka götürmek isteriz. Parlamento kabul etmezse  başımızın üstüne. Parlamento kabul etti ve referanduma gidildi, millet kabul etti  o da başımızın üstüne. Millet kabul etmedi o da başımızın üstüne. Burada herkes  kendi görüşünü net ortaya koysun." Kurtulmuş, başkanlık sistemini Türkiye'nin demokratikleşme sürecinin  bir adımı olarak gördüklerini, diğer partilerin de neyi, nasıl görüyorlarsa onu  ifade edeceklerini belirtti.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı