Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Ankara Gölbaşı ve Yenimahalle özelleştiriliyor!

Özelleştirmeye tepki gösterenlerden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Ankara'nın kamusal toprak varlığının satışını kabul etmiyoruz. Bu özelleştirmenin ardından rant ve piyasalaşma çıkacak" dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak mülkiyeti maliye hazinesine ait olan Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerindeki 249 adet taşınmazın özelleştirme kapsamına alınmasına sert tepki gösterdi.

soL'da yer alan habere göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Ankara'nın kamusal toprak varlığının özelleştirmesini kabul etmiyoruz. 249 adet taşınmazın Özelleştirme İdaresi'ne devredilerek satılacağı alanlar, Ankara'nın yeni rant ve yüksek yoğunluklu yapılaşma alanları olarak karşımıza çıkacak" dedi.

"ÖZELLEŞTİRMENİN ARKASINDAN RANT ÇIKACAK"

"745 bin 807 metrekarelik arazi varlığının mülkiyetinin maliye hazinesinden Özelleştirme İdaresi'ne devredilerek satılmasının altından kentsel rant çıkacak" diyen Candan şöyle devam etti:

"Ağırlıklı olarak Gölbaşı ve Yenimahalle ilçesinin gelişmekte olan alanlarındaki taşınmazların satışından rant çıkacağı gün gibi ortada. Kamu arazi varlığının özelleştirilmesi ve hepimize ait olan varlığın satışı kabul edilemez. Bu süreç, karşımıza plansız kentleşme, kamusal yerine kişisel yarar ve yaşanmaz kent parçaları ortaya çıkartacaktır. 249 adet taşınmaz içerisinde, Gölbaşı İlçesi 162 taşınmaz ve toplam 376 bini 181 metrekareyle birinci sıradadır. İkinci sırada ise 84 adet taşınmaz ve toplam 360 bin 288 metrekare ile Yenimahalle İlçesi geliyor. Gölbaşı'nda sayfiye yeri iken, emsal artışları ile yüksek yoğunluklu yapılaşmaya dönüşen ve kentsel rantı yüksek olan İncek ve Kızılcaşar mahalleleri de önemli ölçüde satışa sunulacaktır.  Emsali 0,10-0,30 yüksekliği 6.5 metre olan konut alanlarının muhtemel satıştan sonra  bir anda emsal 2'ye çıkacak, yükseklik serbest olacaktır. Kamusal varlıklarımızın özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz, yargıya taşıyacağız."

"MÜLK SAHİPLERİ VE PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ AÇIKLANSIN"?

Candan, Özelleştirme İdaresi'ne devredilen arazilerin mülkiyet sahiplerinin ve satış sonrası plan değişikliklerinin açıklanmasını istedi. Candan, kamuya ait olan varlıkların özelleştirme üzerinden sermaye odaklı yapılanmalara sunulmasının kentleşme açısından vahim sonuçlar doğuracağını belirtti.

 

İlgili Haberler

Güncel

Konya'da üst geçidin merdivenleri çöktü!

Güncel

Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!

Güncel

Atatürk üzerinden provokasyon devam ediyor...

Güncel

TÜİK'ten ankete katılmayan kişiye para cezası!

Güncel

'Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz kaynağı buldu'

Güncel

İBB Başkanı Uysal: Tünellerden araç başına 1 lira istesek, maliyet 7 yılda çıkar; 3 lira alsak...

Güncel

CHP'den Erbaş göndermeli ziyaret

Güncel

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne mükemmellik yolculuğunda dört yıldız

Güncel

Bolu Dağı Tüneli'ni kullananlar dikkat!

Güncel

Ender Helvacıoğlu | Türk ve Kürt uluslaşma süreçlerinin ortaklaşması

Güncel

ADD'den Süheyl Batum'a 'istifa et' çağrısı

Güncel

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu