unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Astana görüşmeleri 2. gününde, heyetler yeniden bir araya geldi

Hükümet heyetinin toplantı salonuna gelip diğer delegasyonlara katılmasıyla Astana'daki barış görüşmelerinin ikinci gününde yeniden başladı.

Astana'daki görüşmeler, muhaliflerin heyetinin sadece silahlı grupların temsilcilerinden oluşturulduğu ilk görüşmeler. Bu, görüşmelerin hükümet yetkilileri ile muhaliflerin askeri liderlerinin ilk kez masaya oturduğu anlamına geliyor.

Görüşmelerin ilk gününde hükümet yetkilileri masanın bir ucunda, muhalif temsilcilerse diğer ucunda oturmuştu. Taraflar aynı masada olmalarına karşın doğrudan değil, aracılar yoluyla görüşmüştü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da muhaliflerle temaslarda Türkiye ve BM, hükümetle temaslardaysa Rusya, İran ve BM aracılık rolü yaptığını açıklamıştı.

Astana görüşmelerin bugün sona ermesi planlanıyor. Görüşmeler bitmeden tarafların ortak bir bildiri imzalaması bekleniyor.

13.41 DE MISTURA: SONUÇ BİLDİRGESİNDEN UZAKTA DEĞİLİZ

Astana'daki BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da tarafların sonuç bildirisi üzerinde uzlaşıya varmaya yakın olduğunu belirtti. Bildiri için, "Bu, bir kağıt parçası değil, şiddetin sona ermesi ve hayatları kurtarmakla ilgili bir mesele" diyen de Mistura, "Şiddetin gerçekten durmasının garantisi olacak bir bildiri üzerinde çalışıyoruz. Sonuç bildirisinden uzakta değiliz" diye devam etti.

11.03 MUHALİFLERDEN 'BİLDİRİYE İMZA ATMAYACAĞIZ' ÇIKIŞI

Muhaliflerin sözcülerinden Yahya el Aridi, Astana görüşmelerin sonucunda kabul edilmesi planlanan bildiriyi imzalamayacaklarını söyledi. Aridi şu ifadeleri kullandı: "Biz bir imza atmayacağız. Garantör ülkeler olan Rusya ve Türkiye ve muhtemelen İran bir bildiri çıkaracak."

Basına sızdırılan bildiri taslağı metninde Rusya, Türkiye ve İran'ın, IŞİD ve eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam'la mücadele etmekte ve bu grupları silahlı muhaliflerden ayırmakta kararlı olduğu belirtiliyordu. Ayrıca metinde garantör ülkelerin Suriye'deki ateşkesi denetlemek için ortak bir mekanizma kuracağı kaydediliyordu.

10.50 'DAHA FAZLA ZAMANA GEREKSİNİM OLDUĞUNU SÖYLERLENİRSE KABUL EDERİZ'

Astana'daki görüşmelerin yarın da devam edebileceği belirtiliyor. Muhaliflerin basın sözcülerinden Usame Ebu Zeyd, "Garantör ülkeler (Rusya, Türkiye, İran) daha fazla zamana —bir güne daha— gereksinim olduğunu söylerlerse kabul ederiz. Buraya iki gün için gelmedik, ulaşılması gereken bir amacımız var" dedi.

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'