darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Avrupa Konseyi'nden 'milliyetçilik' uyarısı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa kıtasında güç kazanmakta olan popülist milliyetçiliğin insan hakları, demokrasi ve güvenliği tehdit ettiğini belirterek, gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu tehditten tüm kıtanın etkileneceğini kaydetti.

Avrupa Konseyi tarafından Jagland'ın demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında hazırladığı yıllık raporla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Avrupa'nın silahlı örgütler, göçmenler ve değişik çatışmalar başta olmak üzere birçok hassas konuyu tartıştığı vurgulanan açıklamada, bu sorunların popülist ve milliyetçi amaçlar gözetilerek istismar edildiğinin altı çizildi.

Açıklamada, bu durumun, Avrupa çapında ve ülkeler bazında kurumlara güveni aşındırdığı kaydedildi.

Aynı zamanda, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında yasaların değiştirilmesi veya sertleştirilmesi sonrasında ifade, toplantı ve özel hayat gibi konulardaki özgürlüklere yönelik kısıtlamaların arttığına işaret edilen açıklamada, bu durumun sadece kabul edilemez değil, aynı zamanda tehlikeli olduğu uyarısında bulunuldu.

Açıklamada Jagland'ın, "İnsan hakları, demokrasi ve güvenlik tüm kıtada tehdit altında. Popülist milliyetçilik Avrupa'da insan haklarını tehdit ediyor. İnsan haklarına tam saygı ve demokratik ilkeleri savunarak karşılık vermezsek bu sorunlar daha da büyüyebilir." ifadelerine yer verildi.

Özgürlükler, yargı bağımsızlığı, medya ve sivil toplum gibi konuların büyük bölümünü oluşturduğu raporda, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkeye tavsiyeler yer alıyor. Konsey üyesi 26 ülkede medyada çeşitliliğin olmadığı saptanırken, yargı gücünün tarafsızlığı ve bağımsızlığı için yeni bir eylem planının gerekliliğinden bahsediliyor.

Raporda değinilen diğer konular ise internet bağımsızlığı, kontrol, güvenlik kaygılarıyla sitelerin kapatılması, çevrimiçi gözetleme ve takip.

Sofya'da gelecek ay yapılacak Bakanlar Konseyi toplantısında görüşülecek raporda, Jagland'ın bölgeyi tehdit eden gelişmeler ve mevcut durumu değerlendirdiği konular ele alınacak.

Avrupa Konseyi, geçen yıl yaşanan Paris saldırıları sonrası olağanüstü hal ilan eden Fransa'nın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bazı maddelerini askıya alma kararına tepki göstermişti.

İlgili Haberler

Dünya

'Türkiye'ye yardım etmezsek nükleere başvurur'

Dünya

'Melania boşanma davası açarsa, Trump onu sınır dışı edecek'

Dünya

Arap medyası, Türkiye-ABD gerilimine ilişkin neler yazdı?

Dünya

Wall Street Journal'dan kritik Brunson iddiası

Dünya

Barselona'da polis merkezine saldırı: Allahu Ekber sesleri...

Dünya

Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

Sadr, İbadi, Hekim ve Allavi'den 'mezhepler üstü' koalisyon ilanı

Dünya

'Trump, eşi Melania'yı tehdit ediyor' iddiası

Dünya

İşgale devam: ABD Irak'ta kalmayı sürdürecek!

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor