unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Boko Haram çatışmalarda kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor'

''The Punch'' gazetesinin Maiduguri'deki bir generalin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre,  Boko Haram örgütü kadın ve çocukları çatışmalarda canlı kalkan olarak kullandı. Habere göre, ordunun terör örgütünün konuşlandığı Sambisa Ormanı'na gerçekleştirdiği bir operasyon sırasında çektiği görüntülerde örgüt üyelerinin kadınları kalkan olarak kullanarak ormana doğru kaçtıkları görülüyor.

Gazete, görüntülerdekilerin Chibok'tan kaçırılan kız öğrenciler olabileceklerini öne sürdü. Ancak iddiaya yönelik henüz resmi bir doğrulama gelmedi.

2014 yılının Nisan ayında gerçekleşen ve dünya çapında büyük tepkilere neden olan olayda örgüt, 276 kız çocuğunu kaçırmıştı. Bazı kız çocukları örgütün elinden kaçmayı başarsa da 200'den fazla kız çocuğundan hala haber alınamıyor.

Öte yandan örgütle yürütülen pazarlıklar sonucu özgürlüklerine kavuşan 21 kız çocuğunun Noel'i aileleriyle geçirmelerine izin verilmediği bildirildi. Ekim ayında serbest bırakılan kızlar başkent Abuja'daki bir rehabilitasyon merkezine getirilmişti.

Noel'de memleketleri Chibok'a giderek aileleriyle birlikte olma isteklerini yineleyen kızların Noel arifesinde bir milletvekilinin evinde tutuldukları öğrenildi.Kızların aileleri duruma tepki gösterirken yetkililerin bu eylemi soru işaretlerine neden oldu. 

Geçen hafta düzenlenen operasyondan sonra Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari örgütün ''bitirildiğini'' açıklamıştı. Örgüt lideri Ebubekir Şekau ise bir video yayınlayarak Cumhurbaşkanının iddiasını yalanladı. Güvende olduklarını söyleyen Şekau Buhari’ye seslenerek, ''İnsanlara yalanlar söylemeyi bırakmalısınız. Gerçekten bizi yendiyseniz beni burada nasıl görebiliyorsunuz? Düzmece ölümlerinizle bizi kaç kere öldürdünüz?'' ifadelerini kullandı.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan'da muson yağmurları yüzlerce can aldı

Dünya

Brezilyalı futbolcunun kaçırılan annesi kurtarıldı

Dünya

Suriye'nin kuzeyinde askeri uçak düştü

Dünya

Trump'tan tarihi itiraf!

Dünya

Macron'dan Sırbistan'ın AB üyeliğine 'şartlı evet'

Dünya

Katar ile Fransa'dan ortak tatbikat

Dünya

İran'daki gösterilerle ilgili 258 kişi hakkında mahkumiyet kararı

Dünya

Rusya ABD ile silahsızlanma iş birliğine hazır

Dünya

Bangladeş'teki uyuşturucu operasyonlarında 200 kişi öldü

Dünya

ABD'den Ortadoğu'ya ilk F-35 sevkiyatı

Dünya

Dünya Kupası'nda yabancılar Rusya'da ne kadar harcadı?

Dünya

Afganistan'da IŞİD, cenaze törenini bastı: 15 Ölü, 5 yaralı