Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

'Boko Haram çatışmalarda kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor'

''The Punch'' gazetesinin Maiduguri'deki bir generalin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre,  Boko Haram örgütü kadın ve çocukları çatışmalarda canlı kalkan olarak kullandı. Habere göre, ordunun terör örgütünün konuşlandığı Sambisa Ormanı'na gerçekleştirdiği bir operasyon sırasında çektiği görüntülerde örgüt üyelerinin kadınları kalkan olarak kullanarak ormana doğru kaçtıkları görülüyor.

Gazete, görüntülerdekilerin Chibok'tan kaçırılan kız öğrenciler olabileceklerini öne sürdü. Ancak iddiaya yönelik henüz resmi bir doğrulama gelmedi.

2014 yılının Nisan ayında gerçekleşen ve dünya çapında büyük tepkilere neden olan olayda örgüt, 276 kız çocuğunu kaçırmıştı. Bazı kız çocukları örgütün elinden kaçmayı başarsa da 200'den fazla kız çocuğundan hala haber alınamıyor.

Öte yandan örgütle yürütülen pazarlıklar sonucu özgürlüklerine kavuşan 21 kız çocuğunun Noel'i aileleriyle geçirmelerine izin verilmediği bildirildi. Ekim ayında serbest bırakılan kızlar başkent Abuja'daki bir rehabilitasyon merkezine getirilmişti.

Noel'de memleketleri Chibok'a giderek aileleriyle birlikte olma isteklerini yineleyen kızların Noel arifesinde bir milletvekilinin evinde tutuldukları öğrenildi.Kızların aileleri duruma tepki gösterirken yetkililerin bu eylemi soru işaretlerine neden oldu. 

Geçen hafta düzenlenen operasyondan sonra Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari örgütün ''bitirildiğini'' açıklamıştı. Örgüt lideri Ebubekir Şekau ise bir video yayınlayarak Cumhurbaşkanının iddiasını yalanladı. Güvende olduklarını söyleyen Şekau Buhari’ye seslenerek, ''İnsanlara yalanlar söylemeyi bırakmalısınız. Gerçekten bizi yendiyseniz beni burada nasıl görebiliyorsunuz? Düzmece ölümlerinizle bizi kaç kere öldürdünüz?'' ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Dünya

Kaliforniya'daki yangının bilançosu ağırlaşıyor: 63 ölü, 631 kayıp

Dünya

Cinsel organa benzetilen baykuş heykeli alay konusu oldu

Dünya

'Akıllı hoparlör' mahkemede şahit olarak kullanılabilir

Dünya

ABD FETÖ lideri Gülen'i iade mi edecek?

Dünya

25 yıl uğraştı lotoyu kazandı

Dünya

Koalisyonun hava saldırısında 17 sivil öldü

Dünya

Amsterdam'ın genelevleriyle ünlü sokağında kredi kartı yasağı

Dünya

Ermenistan: Kemal Öksüz hakkındaki dava geri çekildi

Dünya

Suudi Bakan'dan Kaşıkçı 'itirafı'

Dünya

Avrupa Adalet Divanı'ndan PKK kararı

Dünya

IŞİD'in militanlarına ödül tarifesi: Kimyasal silaha gümüş, helikopter düşürmeye altın ödeme

Dünya

İngiltere'de Brexit istifası