darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Buldan: 'Cennet annelerin ayakları altındadır' dediniz, Berkin Elvan’ın annesini yuhalattınız

HDP grup toplantısını bu hafta 8 Mart dolayısıyla kadınlara ayırdı. Toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara’da hafta sonunda yapılan '8 Mart’ eyleminde kadınların gözaltına alınmasını kınadı. Afrin operasyonunun bitirilmesini talep eden Buldan 'Türkiye’yi BM’nin ateşkes kararına uymaya’ çağırdı.

HDP grup toplantısında bu hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla toplandı. Toplantıya çok sayıda kadın örgütü temsilcisi de katıldı. Mor renklerde giyinerek kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşmasında kadınların yaşadığı sorunlara değindi. Buldan’ın aynı zamanda devam eden Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalarda yaptı. 'Afrin zaten Afrinlilerindir’ diyen Buldan Türkiye’yi BM’nin ateşkes kararına uymaya çağırdı.

Buldan’ın açıklamalarından bazı satır başları şunlar:

'KADINLARA BUNU REVA GÖREN AKP HÜKÜMETİDİR'
Bu iktidarın kadına yaklaşımını 8 Mart yürüyüşü için sokağa çıkan kadınlara olan tavrında gördük. Ankara’da gözaltına alınan arkadaşlarımıza kabahatler kanunundan ceza verildi. Hak arama ne zamandan beri kabahat oldu? Biz sizin her türlü baskı ve şiddetinize karşı alanlara çıkmaya devam edeceğiz. Bu kadınlara bunu reva görenler, özellikle AKP hükümeti 'Biz kadınlara haklarını verdik’ diyorlar. Buna ne derler biliyor musunuz? İkiyüzlülük derler. Sokağa çıkma yasakları ilan edilirken kadınlarımızın bedeni teşhir edildi. Özellikle Cizre’de bir kız çocuğunun bedeninin bir ay boyunca buzdolabında bekletilmesini unutabilir miyiz? Bir ananın mezarı topraktan çıkarılıp Dersim’e gömüldü. Bu hangi kitapta yazar? Ancak bunlar bize bunu da reva gördüler.

'CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR DEDİNİZ, BERKİN ELVAN’IN ANNESİNİ YUHALATTINIZ’
Erdoğan yaptığı konuşmada cennet annelerin ayakları altındadır dedi. Siz Berkin Elvan’ın annesini kendi mitinginizde yuhalatmadınız mı? Siz Berkin’in annesine bu zorbalığı reva görürken kendi annenizin ayağını öpebilirsiniz ancak biz zulüm gören bütün annelerin ayaklarından öpüyoruz. Kadın milletvekillerimiz 2 yıldır siyasi tutsak olarak tutuluyor. Bazı vekillerimizin vekillikleri düşürüldü. HDP’li kadın siyasetçilerimiz yerde sürüklenmeye çalışılan kadın bedenini ayağa kaldırmaya çalışıyor. Biz milyonlarız ve gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. Geçen hafta iki milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. Siz Urfa ve Muş’ta oy veren insanları ne yapacaksınız? Siirt’te, Diyarbakır’da oy veren insanların iradesini yok sayıyorsunuz.

BM’NİN ATEŞKES KARARINA UYUN 
Afrin’de başlattıkları harekat ile yine kadınları hedef alıyorlar. Kadınların Şengal’de, Musul’da, Kobani’de nasıl savaştıklarını gördüler. Bunun örnek oluşturmasından korkuyorlar. Ülkemizde kadınlar öldürülürken orada IŞİD’e karşı savaştılar. İşte bundan korkuyorlar. Ülke güvenliği için Afrin’e girdik diyorlar, kendi sınırları içinde bir kadını koruyamıyorlar. Şimdi de çıkmışlar biz Afrin’i Afrinlilere teslim edeceğiz diyorlar. Afrin zaten Afrinlilerindir çıkın oradan. Sizin oraya gitmenizin ne anlamı var? Afrin’den Türkiye’ye bir taş bile atılmazken buna neden seyirci kalıyorsunuz? Afrin’de ölen her canımızın vebali sizin üzerinizdedir. Hem sivil hem askerler için söylüyoruz. Biz çocuklarımızı sizin savaşınızda ölsün diye dünyaya getirmiyoruz. Biz buradan bir kez daha BM’nin ateşkes kararına Türkiye’nin uyması gerektiğini yineliyoruz. Bu kirli savaşı durduracak olan yine biz kadınlarız. Bizlerin savaşlarda ölecek çocukları yok artık.

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…