Çok Okunanlar

Dilipak tarih verip 'duyurdu': Politikacı ve işadamlarına suikastler geliyor

'Müslüman yok' diyen müftü: Merhaba diyenler Hz.Muhammed'e hakaret ediyor

Üç çocuk genç kadına tecavüz edip, öldürdü

Nihat Genç, Bahçeli'yle yarışıyor: Çarpışma dizisinden tren kazalarının şifrelerini çözdü

Türkiye'den 'bağımsız yargı' manzaraları: ABD Brunson'u nasıl bıraktırdığını açıkladı

Çilem Doğan'a 15 yıl hapis cezası!

Çilem Doğan davasının karar duruşması bugün Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çilem Doğan'a , "haksiz tahrik altında ksten adam öldürmek"ten 18 yıl hapis cezası verildi. İyi hal indirimi sonucu Çilem Doğan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KADINLARDAN KARARA TEPKİ

Dava öncesinde Adana Kadın Platformu, Adana eski adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar açıklamada, “Yarım aklımızla değil kadınlığımızla Çilem Doğana özgürlük istiyoruz" pankartı açtı; "Erkek adalet değil gerçek adalet!", "Çilem Doğan’a özgürlük"  sloganları attı.

Adana Kadın Platformu adına konuşan Derya Çiçek Nar, artık daha fazla kadın erkek şiddetine, baskıya ve toplumdaki eril denetime karşı mücadeleye dikkat çekti. Kadınların her geçen gün erkek şiddetine karşı direngenliğinin arttığını ifade eden Nar, şiddet uygulayan erkekler engellenmediği için kadınların kendilerini korumak adına s¸iddete bas¸vurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Nar, 'Kadınların erkek s¸iddetine kars¸ı çaresiz bırakıldıgˆı erkek egemen sistemde, kurumsallaşan şiddeti reddeden kadınların kendini kurtarmak adına yaptıgˆı her savunma bir mes¸ru müdafaadır ve bu tavrın hukuktaki kars¸ılıgˆı cezasızlık olmalıdır!' diye konuştu. Nar, meşru müdafaa yapan tüm kadınlara beraat istediklerini kaydetti. Çilem Doğan’ın meşru müdafaa ile kendini korumaması halinde bir kadın cinayeti davasında, erkek şiddetinin cezalandırılması için duruşma salonunda olabileceklerini dile getiren Nar, “Şimdi ise Çilem ile dayanışmak, bunun meşru müdafaa olduğunu haykırmak için duruşmada olacağız.' diye konuştu.

ERKEK TAHAKKÜMÜNE KARŞI KADINLAR BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmada salondaki kadınlara ve kız çocuklarına “anne adayı' diye seslenmesini, doğum kontrolü yöntemlerinin kullanılmaması gerektiğini söylemesini de kınayan Nar, Erdoğan’ın anneliği reddeden kadınların yarım olduğu yönündeki açıklamarına karşı kadınların daha örgütlü mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. “Bu hayat sizin değil, bizim!' diyen Nar, kadınlar olarak erkek adalete direndiklerini, kızlı erkekli oturmaya devam ettiklerini, 3-5 çocuk doğurmayacaklarını, kürtaj olacaklarını, itaat etmeyeceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından, Çilem Doğan’ın duruşmasını izlemek üzere Adliyeye girmeye çalışan kadınlar slogan attıkları gerekçesiyle kolluk güçleri tarafından keyfi olarak engellenmek istendi. Kısa bir süre sonra kadınlar davaya katıldı.

İlgili Haberler

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 4 kişi tutuklandı

Güncel

Metrobüs seferleri yapılamıyor

Güncel

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında ne oldu?

Güncel

Meslek liselerine askerlik sürprizi

Güncel

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasının görüntüleri!

Güncel

Bir poğaça yemeden önce iki defa düşüneceksiniz!

Güncel

TGC'den Basın Kartları Yönetmeliği'ne eleştiri

Güncel

Yeliz Koray | Murat Hazinedar'ın çok konuşulacak röportajı

Güncel

Bozuk etler nasıl imha ediliyor?

Güncel

Ankara'da yaşanan tren faciasında hayatını kaybeden HDP aday adayı toprağa verildi

Güncel

BBP'li başkana evinin önünde saldırı