Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Efkan Ala: İşi kurgulayan şebeke ortaya çıkarıldı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara’da yaşanan bombalı saldırının Suriye ile Türkiye PKK’sının ortak eylemi olduğunu açıklayarak, “İşi kurgulayan şebeke ortaya çıkarıldı. Aracın plakası kopyalanmış. Diyarbakır’da kırsal bölgeye götürülmüş daha sonra Ankara’ya getirilmiş' dedi. Ala, saldırıya yönelik güvenlik birimlerinden kaynaklanan hata ve eksikliklerin son derece ciddi biçimde incelendiğini belirterek, gereğinin yapılacağını söyledi.

NTV’ye konuşan Ala, Ankara saldırısına yönelik bilgiler vererek 22 kişinin gözaltına alındığını, bir kişinin ise serbest bırakıldığını belirtti.

'Hızlı bir biçimde’

Ala, yeni gözaltıların olabileceğini de kaydederek, “Bazıları çağrılıp ifadesi alınabilir. Bazı hususlarda şimdiden ön görülemeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu ifadeler yeni deliller, elde edilen yeni bulgular yeni hareketleri gerektirebiliyor' dedi. Ala, saldırganın kimliğine yönelik resmi açıklama yapılmasına karşın farklı iddiaların gündeme gelmesini ise şöyle yanıtladı:

“Olay anından itibaren oradaki delillerin toplanması ve bu delillerin değerlendirilmesi aşaması çok hızlı biçimde başladı. Ciddi tedbirler alındı. Burada basın da duyarlı davrandı. Daha önce ortaya çıkan görüntüler ortaya çıkmadı. Terör örgütünün amaçlarına hizmet etmemek lazım bir işi yürütürken. Hemen deliller ele alınınca orada bulunan parmak, el; diğer kişilere ait deliller de var. Bunların hepsi bilgisayar ortamında çok hızlı biçimde eşleştirildi. Ortaya çıkınca kişinin kimliği, daha önceki ilişkileri, nereden girmiş, nerede kaybolmuş; hızlı biçimde ortaya çıkarıldı. Arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.'

Ala, olaydan üç gün sonra saldırıyı başka bir örgütün üstlenmesi ve saldırganın kimliğine dair farklı bilgiler ortaya atılması üzerine DNA testi yapılacağının anımsatılması üzerine, “Terör örgütünün açıklaması olsa ne olacak olmasa ne olacak. Türkiye birden çok terör örgütü ile mücadele ediyor. Daha önceki terör eylemlerinde DEAŞ’in, bunların birlikte, ortaklaşa yaptıkları diğer terör eylemleri gündeme gelmişti. Dolayısıyla 'şu terör örgütü eylemi üç gün sonra üstlendi...’ PYD üzerinde, YPG üzerinde kalmasın diye; PYD’nin koludur, terörist eylem koludur; üzerinde kalmasın diye herhalde tartıştılar, konuştular PKK’nın uzantısı olan örgüt üzerinden açıklama yapılırsa kendileri bakımından uluslararası platformlarda daha bir YPG’yi aklama operasyonunun doğru olacağı kanaatine varmışlar. Bunlar taktiklerdir. Dezenformasyona yönelik lüzumsuz çabalardır.'

Ala, patlatılan bombaların 18 kilometrelik kavurma tenekeleri ile taşındığına yönelik iddiayı yanıtlarken, “Şu ana kadar olanlar aracın nasıl kiralandığı, kiralandıktan sonra nasıl teslim edilmediği, başkalarına nasıl satıldığı; kimin satın aldığı, nereye götürdüğü; bir müddet normal bir yöntemle kiralandığı süre içinde dolaştığı... PKK terör örgütünü olduğu, YPG’nin olduğu... Bazen de haberi olmayan vatandaşlar da olduğu... Araç sahibi vermiş kiralansın diye... Bu işi kurgulayan şebeke ortaya çıkarıldı' dedi.

'Plakası kopyalanmış’

İntihar saldırısında kullanılan aracın başka bir aracın rengi, modeli ve plakası ile kopyalandığına dikkat çeken Ala, “Tamamen bir aracın, o model ve o renkli bir aracın plakası kopyalanmış. Aracın Diyarbakır’a gittiği doğru. Sonra Diyarbakır kırsalında bir takım faaliyetlerin olduğu, belki o kişinin de eğitim aldığı, sonra Ankara’ya geldiği; sonra Ankara’nın dışında kapalı kaldığı ve orada yüklendiğine dair bilgilere ulaşıldı' dedi.

İlgili Haberler

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı

Güncel

İtalya'dan Türkiye'nin Libya Konferansı'ndan çekilmesine ilişkin açıklama

Güncel

Billboardlara reklam yerine çöp astılar

Güncel

Hakkari'de füze saldırısı: 3 işçi yaralandı

Güncel

Zabıta, bir gencin sattığı pamuk şekerleri ayağıyla ezdi

Güncel

Fındık kabuğundan mangal kömürü elde edip satıyor

Güncel

Balıkesir'li İskender, 40 yıldır dağda yaşıyor

Güncel

KESK işsizlik ve yoksulluğa karşı miting hazırlığında

Güncel

Türkiye Libya Konferansı'ndan çekildi

Güncel

Bolu'da polisi dinlemeyip kırmızı ışıkta geçen yayalar ceza yedi

Güncel

Özel hastane 'ekonomik' gerekçeyle kapandı... 180 işçi hakları verilmeden işten çıkartıldı!