darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Erdoğan’dan 'Kaos Planını’ deşifre eden Merdan Yanardağ'a dava

Türk Ceza Kanunu'ndaki 'cumhurbaşkanına hakaret’ suçu maddesini medyayı susturma aracı olarak kullanan Tayyip Erdoğan, bu kez de ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ı hedef aldı. Genel Yayın Yönetmenimiz Merdan Yanardağ'a 'cumhurbaşkanına hakaret' davası açıldı. Merdan Yanardağ'ın 'Erdoğan'ın kanlı planı' ve 'CHP kanlı planın farkında değil' başlıklı yazılarına açılan davanın ilk duruşması yarın İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 11.00'de görülecek. 

Dava gerekçesi

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede söz konusu yazılarda,"AKP'nin iktidara gelemeyişinin 'çatışmasızlık' ortamını sona erdirerek, müştekinin (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) bizzat halkın bu mesajı alması adına toplumda korku ve panik yaratacak kararlar aldığı." ve Erdoğan'ın 'terör örgütü IŞİD'i desteklediği izleniminin verildiği' iddia edilerek 'cumhurbaşkanına hakaret' suçunun işlendiği öne sürüldü. 

Merdan Yanardağ'ın Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde kaleme aldığı 'Erdoğan'ın kanlı planı' ve 'CHP kanlı planın farkında değil' başlıklı analiz yazılarından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine hakaret edildiğini ileri sürerek şikayetçi olmuş, avukatları aracılığıyla Yanardağ'ın genel yayın yönetmenliği yaptığı gazeteye tehdit gibi bir açıklama yollamıştı.

Tayyip Erdoğan adına gönderilen yazıda, gazetede yayınlanan yazıların "alt metninin de olduğunu" iddia eden şu ifadeye yer verilmişti: "Yurt Gazetesi'nde yayınlanan toplumu kışkırtacak, kitleleri sokağa çıkmaya teşvik edecek tehditkâr bir tavır sergileyen, alt metninde de illegal gruplar ile meşru zemini olan bir siyasi partinin örgütlenmesine yönelik tavsiye veren ifadeler, açıkça ihlal niteliğindedir, Karşı tarafın kaleme aldığı yazısı iki gün boyunca yayınlanarak algı operasyonunun istikrarlı şekilde sürdürülmesi amaçlanmıştır."

Merdan Yanardağ: Erdoğan'ın planını deşifre ettik

Merdan Yanardağ ise Tayyip Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla yönelttiği tehditleri şu sözlerle değerlendirmişti: "Erdoğan'ın bu kadar öfkeye kapılması, aslında haberlerimizin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Biz, yalnızca gazetecilik yaptık, Türkiye üzerinde oynan kirli planı açığa çıkardık. Erdoğan, işte bu planı deşifre ettiğimiz için bizi hedef tahtasına oturtmak istiyor."

Merdan Yanardağ, AKP'nin seçimi kaybettiği  ama iktidarı bırakmadığı 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra kaleme aldığı haber-analizde; Erdoğan'ın başkanlık hayalleri için her şeyi göze aldığını, bunun için de AKP'nin yeniden tek başına iktidar olması için her yolu denediğini, bu nedenle Türkiye'yi çatışmalı bir ortamda yeniden seçime götürmeyi hedeflediğini, baraj altında kalması planlanan HDP ile MHP'den gelecek oylar ve seçim hileleriyle başkanlık yolu açılmasının planladığını yazmıştı. Nitekim önce Suruç'ta ardından Ankara Garı önünde patlayan bombalarla başlayan çatışmalı süreç, Merdan Yanardağ’ın yazdıklarını neredeyse satır satır doğruladı. Erdoğan, Ahmet Davutoğlu hükümeti kuramadığı halde, hukuk ve teamüller gereği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevini vermesi gerekirken bunu yapmadı. 

Sonuçta Türkiye 1 Kasım 2015'te, yani 6 ay sonra yeniden seçimlere gitti. Bu seçimlerde, her ne olduysa sadece birkaç ay içinde yaklaşık 5 milyon seçmenin tercihlerini değiştirerek yeniden AKP'ye oy verdiği ilan edildi. AKP zaten hiç bırakmadığı iktidara yeniden tek başına geldi. Gazetecileri susturmak için elinden geleni yapan iktidar, gazeteciler hakkında davalar açtı, yargıya talimat anlamına gelebilecek -kamuoyu önünde- açıklamalar yaptı, muhalif aydınları tutuklattı. 

Tarafsızlık üzerine ettiği yemini defalarca çiğneyen 'sorumsuz' Cumhurbaşkanı, bu sorumsuzluğun verdiği cesaretle gazetecilerin 'sarayın kapı kulu' olduğunu zannediyor. Ama fena halde yanılıyor.

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı