Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

Giresun'da komutanları taşıyan askeri helikopter düştü! 7 şehit

Üst düzey askeri yetkililer ile onların eş ve çocuklarını taşıyan S-70 Sikorsky tipi helikopter, Giresun'un Alucra ilçesindeki dağlık arazide düştü.

Helikopterdeki 15 kişiden 7'si şehit oldu, 8 kişi de yaralandı.

Helikopterde 1 tuğgeneral, 1 kurmay albay, 2 binbaşı ve onların 4 eşi ile 3 çocuk, 3 mürettabat vardı.

Saat 17.15 sularında 15 kişiyle havalanan askeri helikopterin 15 dakika sonra düştüğü ifade edildi.

Askeri yetkililerin, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç jandarma karakollarına bayram ziyaretine gittikleri öğrenildi.

Olayın ardından köylüler tarafından askeri yetkililere haber verildi. Olay yerine arama kurtarma ekipleri ve çok sayıda ambulans sevk edildi.

mustafa-dogru,nnzpc5byoem27azocbkq3g.jpg

Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru

5 KİŞİ GATA'YA SEVK EDİLDİ

Yaralılar, önce Alucra ve Yağlıdere'deki hastanelere, ardından Giresun Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Pilot üsteğmen ise Sivas'a nakledildi.

Yaralılardan 2'sinin yoğun bakımdaki tedavisi devam ederken, 5 kişi ise hava ambulansıyla GATA'ya götürüldü. 

Helikopterde bulunan Jandarma Bölge Kumutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun kazadan yaralı olarak kurtulanlar arasında olduğu öğrenildi. 

kazaaaa,rrjdsgekku2ogwyjojczlg.jpg

SAVCILIKTAN İNCELEME

Erzincan Askeri Savcılığı ve Alucra Cumhuriyet Savcılığı, olaya el koydu.

Jandarma Kara Havacılık ile Kara Havacılık Komutanlığı'ndan toplam 14 kişilik kaza kırım ekibi de bölgede inceleme yaptı.

CANİKLİ: PATLAMA SÖZKONUSU DEĞİL 

Ramazan bayramı dolayısıyla Giresun'da bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de Jandarma Bölge Komutanlığı'na geçerek basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Nurettin Canikli, hastaneye giderek yaralılar hakkında bilgi aldı. 

Olayın nedeniyle ilgili olarak değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Canikli, şöyle konuştu:  "Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları, hiçbir şekilde dışarıdan bir müdahale ya da ona benzer bir saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değil. Çünkü hem şehitlerimiz hem de yaralıların tamamında neden, çarpmaya bağlı olarak meydana gelen başta ve göğüsteki travmalar. Hiçbir patlama söz konusu değildir, düşme öncesinde ya da esnasında bir yangın durumu söz konusu değildir. Yaralılarımızın ve şehitlerimizin hiçbir tanesinde, yanık izi söz konusu değildir. Hepsi ifade ettiğim gibi çarpmaya ve travmaya bağlı olarak yaralanmışlardır ya da şehit olmuşlardır. Kesin bilgi kaza kırım ekibinin çalışmasından sonra ortaya çıkar. Sonuç itibarıyla teknik bir çalışmayı gerektirecek bir bilgidir."

giresun.jpg

TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Giresun'da Sikorsky tipi askeri helikopterin "henüz tespit edilemeyen bir nedenle" düştüğü, olayda askerler ile eşleri ve çocuklarından 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine konulan açıklamada, "zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak, onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç jandarma karakollarını ziyaretini müteakip,Giresun'a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopterin, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düştüğü" belirtildi. 

"Söz konusu elim olay neticesinde, saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan askerler ile eşleri ve çocuklarından yedi kişinin hayatını kaybettiği, yaralanan sekiz kişinin ise bölgedeki hastanelere sevk edildiği" bildirildi.

Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda hayatını kaybeden personelimiz ve aile fertlerine Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." ifadesine yer verildi.

giresun2.jpg

BİNALİ YILDIRIM: TERÖR SALDIRISI BİLGİSİ YOK

Başbakan Binali Yıldırım, helikopterin düşmesinin terör saldırısı ile ilişkisi hakkında herhangi bir bilgi alınmadığını söyledi ve şehitlerin olduğunu ifade etti. Yıldırım'ın açıklaması şöyle:

"Erişimde sorun var. Civardaki köylüler ciddi katkı sağlıyorlar. Ambulans gidebildiği yere kadar gidiyor. Şehitlerimiz var, yaralılar da var. Ziyaret dönüşünde oluyor. Bir görüşle ilgili problem olduğu yönünde bilgiler. Dolayısıyla enkaz çalışmaları yaralılar ölüler alındıktan sonra kazanın sebebi çaplıca araştırılacak. Yaralılar hastaneye götürülüyor. Hastaneye gelen bilgiler çelişkili, 5 veya daha fazla olabilir. Terör saldırısı bilgisi gözükmüyor. Hava şartları kaynaklı bir kaza olduğu anlaşılıyor. Genelkurmay Başkanı ile görüştüm. Vali ve Başbakan Yardımcısı Canikli olay yerindeler. Bilgiler bunlar. Başımız sağolsun. Tuğgeneralin yaralı olduğu yönünde bilgiler var."

 

giresun3.jpg

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Suriyeli patronların yüzde 71'i geri dönmek istemiyor

Güncel

Nahit Duru | Meczup...

Güncel

Alperenleri karıştıran cinsel istismar skandalına savcılık müdahale etti

Güncel

Okul müdürü uyuşturucuyla yakalandı

Güncel

Karlov cinayeti soruşturmasında sona gelindi

Güncel

İDO'nun bu kararına tüketicilerden sert tepki!

Güncel

Konya'da üst geçidin merdivenleri çöktü!

Güncel

Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!

Güncel

Atatürk üzerinden provokasyon devam ediyor...

Güncel

TÜİK'ten ankete katılmayan kişiye para cezası!

Güncel

'Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz kaynağı buldu'

Güncel

İBB Başkanı Uysal: Tünellerden araç başına 1 lira istesek, maliyet 7 yılda çıkar; 3 lira alsak...