Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Google'ın 'dünyanın merkezi' ilan ettiği Çorum'da sevinç var


Dünyanın merkezinin her yıl coğrafik değerlere ve kara hesaplamalarına göre yeniden bulunduğu belirten Google, bu yıl dünyanın coğrafik merkezini Çorum olarak açıkladı. Bu açıklama kentte heyecan yarattı. Vatandaşlar bunun kentin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Gazi Caddesi'nde bulunan belediye binası önünde yaptığı açıklamada, "NASA'nın yapmış olduğu ölçümlere göre içinde bulunduğumuz Çorum dünyanın merkezi olarak tespit edildi. Bunun haritalama sistemi dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemidir. Yapılan çalışmada doğru bir çalışmadır. Bu da bizi de mutlu etmiştir. Daha önceki çalışmalarda tespit edilmişti. Bu yapılan çalışmayla dünyanın merkezi olduğunu anlamış bulunuyoruz. Aslında biz Çorumluların bu söylemi öteden beri var. Çorum dünyanın merkezi derdik. Şimdi tüm insanlık adına ölçümler yapılmış ve ortaya bu sonuç çıkmıştır. Çorum esasında eski tarihlerden beri yerleşim yeri olan bir coğrafyadır. Hititlerin başkenliğini yapmış olan bir coğrafyadır. 7 bin yıllık bir tarihi var. 7 bin yıllık tarih içinde 7-8 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolaysıyla böyle bir sonuçun çıkması aslında bizi çokta şaşırtmadı" diyerek şöyle devam etti:

"Nereden çıktı aman aman diye böyle bir neticeyle karşılaştık diye bir şaşkınlık içinde değiliz. Daha öncede söylenmişti. İnsanlık tarihi boyunca yerleşim merkezi olarak tercih edilen yerlerden birisidir. Bunun bizim için pratik bilgiye dönüşmesinin ötesinde bundan sonra şehir için nasıl faydası olunur bu çok daha önemli. Çorum’un merkezi itibariyle hemde tarihi ve kültürü itibariyle zengin bir yere sahip yer. Biz bunları yeteri kadar tanıtabilmiş değildik. Daha çok leblebi ile bilinen bir şehirdi. Bundan sonra sadece leblebisi ile meşhur bir şehir olmayacak bundan sonra dünyanın merkezi olarakta herkesin bildiği tanıdığı bir şehir olacak. en çokta turizm açısından bir katkısı olacağına inanıyorum. Bundan sonra Çorum’un tanıtımı açısından şehrimize daha çok turist gelir. İnsanlık tarihinin ortak zenginliğinin tanıtılması açısından fırsat olur inşallah."
 

İlgili Haberler

Güncel

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: 18 ayda 22 bin çocuk hamile kaldı

Güncel

PlayStation için soruşturma başlatıldı

Güncel

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan tanıdık gerekçe: 'Onlar gazeteci değil'

Güncel

Danıştay karar verdi! Atatürk madalyalara geri dönüyor

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ‘çiftlik' kurulacak

Güncel

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Güncel

Hababam Sınıfı'nda oyuncularından Tayfun Akalın yoğun bakımda

Güncel

Kadın Meclisleri'nden cinsel istismar genelgesine tepki

Güncel

Evi vaktinde teslim edilmeyen müşteri parasını faiziyle alacak

Güncel

Lunchbox konkordato talep etti

Güncel

Denizli'de düşen eğitim uçağının yeri tespit edildi