darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Anaokulu çocukları peçeli ve silahlı yürütüldü

Grup Yorum'a bir yasak daha!

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Grup Yorum üyeleriyle birlikte belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. "Türküler susmaz halaylar sürer" sloganları eşliğinde açıklama yapan CHP'li Çiğli Bellediye Başkanı Hasan Arslan, sanatın siyaseti olamayacağını belirterek müzisyenlerin icra ettiği sanattan korkmamak gerektiğini söyledi. Kalabalık bir gurubun katıldığı açıklamada Başkan Arslan, "Çiğli halkına bir sözümüz vardı; Çiğli'yi kültür sanat başkenti yapmak. Ancak bunu gerçekleştiremedik. Biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. 15 gün önce Grup Yorum'a konser verdirmek istedik. Ancak konser Valilik tarafından yasaklandı. Şimdi yine yapmak istedik, ancak yeni bir yasaklama kararı ile karşı karşıya kaldık. Beni rahatsız eden şudur; sanatın, müziğin siyaseti olmaz. Ressam resim çizer, resimden korkmamak lazım, heykeltıraş heykel yapar, heykelden korkmamak lazım. Müzisyenler sanatlarını icra ederken sanatlarını icra ederler, korkmamak lazım. Bu korkunun nedeni anlamak mümkün değil. Biz konserlerimizi verdirtmeye devam edeceğiz. Bugün olmadı. İleriki bir süreçte bu işi yapmak için yine girişimde bulunacağız. Yasaklarla bir yere varamayız. Demokrasi ve insan hakları istiyoruz" dedi.

Grup Yorum üyesi İnan Altın, özgürlük ve bağımsızlık şarkılarımızı Çiğli halkıyla birlikte söyleyecektik. Biz ilk kez karşılaşmadık yasaklarla. İstanbul konserimiz de yasaklandı. Ancak biz Grup Yorum'un sesini çok daha büyütmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

Açıklamanın ardından, Gel ki Şafaklar Tutuşsun türküsü hep birlikte söylenip halay çekildi. 

HUKUKİ SÜREÇ

Çiğli Belediyesi 2 Nisan 2016 tarihinde Grup Yorum konseri düzenlemek istedi. Ancak konser 1 Nisan 2016 Cuma günü Valilik tarafından yasaklandı. Bu kez 21 Nisan 2016 tarihinde konserin yapılmasına karar verildi. Konser 20 Nisan 2016 tarihinde ikinci kez Valilik tarafından iptal edildi. Konserin iptaline ilişkin Çiğli Belediyesi tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde açılan yürütmenin durdurulması istemli davada ise Valilik makamının savunmasının alınması için 5 gün süre verildi. Süre verilmesi nedeniyle bu akşamki konser iptal oldu.
 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Cem Karaca'ya saygı konseri

Kültür Sanat

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık!

Kültür Sanat

50 bin toplu iğne ile hayat bulan tablolar

Kültür Sanat

Edremit'te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem'le dayanışma

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti