darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

'Hipnozla işkence' soruşturmasında tutuklama kararı

Emekli Albay ve Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok'un Kayseri'de 2009'da Türk Silahlı Kuvvetlerdeki (TSK) Fetullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) ilgili yürüttüğü soruşturmada 3 astsubaya hipnozla işkence yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada rapor veren, dönemin İstanbul Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi üyesi 8 kişiden 1'i tutuklandı.

Üçok'un FETÖ ilgili yürüttüğü soruşturmada 3 astsubaya hipnozla işkence yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, 8 Haziran 2010'da rapor veren dönemin İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesinin 8 üyesi hakkında “terör örgütü üyeliği', “adli makamları yanıltmak' ve “gerçeğe aykırı bilirkişi raporu verme' suçlarından BakırköyCumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma kapsamında 8 şüpheli gözaltına alındı.
 

[Eski Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok: Bu süreçteki en kör şahıs sayın Özel'di] Eski Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok: Bu süreçteki en kör şahıs sayın Özel'di


İşlemlerinin ardından adliyeye gönderilen Prof. Dr. Hamdi Tutkun, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Bir şüpheli hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanması istendi. Gözaltındaki 6 şüpheli ise haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak savcılıkça serbest bırakıldı. Nöbetçi Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği, Tutkun'un tutuklanmasına karar vererek, 1 kişi hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesince hazırlanan, 8 haziran 2010 tarihli raporda, “Kişide tanımlanan 'atipik psikotik' reaksiyon tablosunun, psikolojik teknik olarak kullanıldığı iddia edilen hipnoz uygulaması ya da uygulanacağı tehdidi arasında uyumluluk bulunduğu oy çokluğu ile mütalaa olunur.' ifadeleri kullanılmıştı. İki üye, dairenin bu raporuna ilişkin, tıbbi muayeneyle hipnoz tespitinin mümkün olmadığını, şikayetçilerin yaşadığı ruhsal bozukluğun başka nedenleri olabileceğini savunarak çoğunluk kararına muhalefet şerhi koymuştu.

3 ASTSUBAY HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Ahmet Zeki Üçok, 2009'da Hava Kuvvetleri Komutanlığı askeri savcısı olduğu dönemde Kayseri'de "Fetullah Gülen grubu" olarak bilinen oluşumla ilgili soruşturma yürütmüş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının elektronik yazışma sistemine girdikleri ve bazı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelini "Ergenekon" örgütü üyesi göstermek amacıyla sahte emirler ürettikleri iddiasıyla 3 astsubay hakkında soruşturma açmıştı. Astsubayların tutuklanmasından yaklaşık 9 ay sonra Üçok, söz konusu soruşturma sırasında astsubaylara hipnozla işkence yapmakla suçlanmış ve suçlamalar nedeniyle tutuklanmıştı.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 17 Nisan 2012'de Ahmet Zeki Üçok'un işkence suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılması kararı Yargıtay 8. Ceza Dairesince onanmıştı. Üçok, hakkında açılan ceza davasında görevli olmayan mahkemede yargılandığını, lehine delillerin toplanması taleplerinin reddedildiğini, bu nedenle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.Anayasa Mahkemesi, Üçok'un adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vermişti.

İlgili Haberler

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu