darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Irak Türkiye'yi yalanladı: Öyle bir anlaşma yok!

Irak başbakanı Haydar İbadi’nin ofisi, bugün Türkiye’nin Irak topraklarındaki askeri varlığına ilişkin bir açıklamada bulunarak Bağdat ve Ankara arasında bu konuda yapılan anlaşmanın içeriğine dikkat çekildi.

Rojnews'in haberine göre, Irak ile Türkiye arasında yapılan anlaşmada yalnızca Irak polisinin bir bölümünün Türkiye tarafından eğitilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“2009 yılında Irak ve Türkiye’nin başbakanlarının yaptığı anlaşmada, sınırın geçilmesi gündemde değildi. Her iki ülke arasında 2009 yılında imzalanan protokolde Irak polis güçleriinin bir bölümünün ve o da Türkiye topraklarında eğitilmesi konusunda imza atılmıştı. Protokolün 7’nci maddesinde Türk güçlerine hiçbir şekilde tank ve toplarıyla sınırı geçmelerine izin verilmemiştir. Bu durum Irak hükümetine haber verilmeden olmuştur. Eğer polislerin eğitilmesini tank ve toplarla donatılmış bir ordunun girmesi olarak anlıyorlarsa, o zaman İsrail ordusu da Türkiye topraklarına girebilir. Çünkü Türkiye ile İsrail arasında da askerlerin eğitilmesi konusunda anlaşma bulunmaktadır.' 

İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada Türk tarafının askeri güç gönderme konusundaki talebine de dikkat çekilerek “Türkiye ile yürüttüğümüz görüşmelerde Irak’a güç gönderilmesi gündeme gelmiştir. Fakat bu talep bizim tarafımızdan her şekilde reddedilmiştir, çünkü Irak’ın komşuların gücüne ihtiyacının olmadığını düşünüyoruz. Bu durum bölgede çelişkilerin önünü açacaktır ve Irak olarak biz bu çelişkilerin bir parçası olmayacağız. Türk güçleri IŞİD’e karşı mücadele amaçlı kurulan uluslararası koalisyonun bir parçası değildir. Türkiye dışında hiçbir yabancı güç tankları ve zırhlı araçlarıyla Irak topraklarında bulunmamaktadır.' ifadelerine yer verildi.

Irak’ın hiçbir ülkeden askerlerini Irak topraklarına getirmesini istemediği belirtilen başkanlık ofisi açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verildi: “Irak hükümeti ne resmi ne de sözlü olarak Türk ordu güçlerinin Irak topraklarına girmesine izin vermemiştir. Ne Başika için ne de başka bir bölge için böyle bir izin verilmemiştir. Türkiye’ye bağlı güçler koalisyon güçleri çerçevesinde Irak topraklarına gelmemiştir.'

İlgili Haberler

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı

Dünya

Ahmet Hakan'dan Brunson'a: Hemen Trump'ı telefonla ara!

Dünya

Koreli aileler savaştan 65 yıl sonra buluştu

Dünya

Dünyanın en dayanıklı alaşımı üretildi: 'Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz'

Dünya

ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

Dünya

Gemiden düşen kadın 10 saat sonra kurtarıldı: Şarkı söyleyerek hayatta kaldım

Dünya

Taliban'ın rehin aldığı 149 kişi kurtarıldı

Dünya

Nerede yayın yaptığı bilinmeyen Suudi feministlerden radyo kanalı: 'Anaerkil Çağ'ı özlüyoruz

Dünya

Danimarka'nın sağ partilerinden teklif: Vatandaşlık için tokalaşsınlar

Dünya

İranlı gazeteciye '12 imam' cezası: 10 yıl hapis cezası aldı

Dünya

FEMEN grubuna tehdit: Kadın erkek eşitliği yüzünden mahfolduk