darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Iraklı Şii milis gücü: Türkiye işgalci, çekilmezse savaşırız

Batı basınında "Şii milisler" olarak bilinen Haşd eş-Şaabi (Halk Seferberlik Birlikleri), Irak'taki Türk askeri varlığına karşı sert bir açıklama yaptı.

Rûdaw'ın haberine göre, Haşd eş-Şaabi Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Türk Ordusu Irak topraklarından çekilmezse, Musul operasyonunun başlamasıyla sadece IŞİD’le değil Türk Ordusu’yla da savaşırız' dedi.

Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, IŞİD’le savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk Ordu güçlerine karşı da geliriz' ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Parlamentosu Sünni üyesi Ahmed El Cuburi, Irak’ın en kısa zamanda tutumunu netleştirip Türk güçlerinin Irak’tan çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi ve Arap dünyasından talepte bulunmasını istedi.

KÜRT MİLLETVEKİLİNDEN ELEŞTİRİ

Rûdaw'a konuşan Irak Parlamentosu Kürt üyesi Arafat Kerem ise Iraklı tarafları eleştirerek, “Mademki doğru yapıyorlar, o zaman ayrım gözetmeden Irak’ın içişlerine karışan bütün ülkeleri çıkarsınlar' dedi.

Arafat Kerem sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neden diğer taraflardan, örneğin Bağdat’a kadar gelen İran’dan söz edilmiyor? Neden sadece Türkiye’den bahsediliyor? Çünkü belli bir amaçları var. Madem öyle, konu parlamentoda anayasal çerçevede ele alınsın. Bir taraftan bahsedip diğerini görmezden gelmesinler.'

Irak Parlamentosu’nda dün alınan kararla, Türkiye'nin Musul'a bağlı Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediği duyurulmuştu.

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi ise alınan karar nedeniyle bu sabah Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD'NİN TEPKİSİ

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Gücü Sözcüsü Yarbay John Dorrian, Irak topraklarında bulunan Türk askerlerinin koalisyonun bir parçası olmadığını söyledi.

Dorrian, “Irak Topraklarında bulunan Türk Ordusu Irak Hükümeti tarafından ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir' dedi.

Türkiye Hükümeti Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Başika'daki Türk askeri işgalci değil, Irak hükümetiyle Başika'da işbirliğine hazırız" açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız

Dünya

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

Dünya

Elon Musk kendi haline ağladı: Izdırap dolu bir yıldı

Dünya

Rusya'dan ABD'ye nota

Dünya

Rusya yeni bombardıman uçağını tanıttı

Dünya

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Dünya

Çin'den Türkiye'ye destek

Dünya

16 yaşındaki lise öğrencisi, Apple'ın ana sistemini hackledi

Dünya

Makam aracını bıraktı, 23 bin liralık bisiklet aldı

Dünya

FSB: Ermenistan-Türkiye sınırını geçen bir Gine vatandaşı gözaltına alındı

Dünya

Arap medyasından, Katar'ın Türkiye'ye yaptığı 15 milyar dolarlık yatırıma tepki