Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Kadınlar Yürüyor: Eşitlik Adalet Yaşam Hakkı için..

 

Kadınlar Cumhuriyet Kadınları Derneği  ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Kadın Komisyonu öncülüğünde 6 Mart'ta Kadıköy'de yürüyecek. Kadınlar bu yıl eylemlerini Mersin'de hunharca katledilen Özgecan Aslan, Kayseri'de öğretmeninin cinsel istismarına dayanamayıp hayatına son veren Cansel Buse K. ve erkek şiddeti mağdurları milyonlarca kadın için gerçekleştirecek. 

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin açıklaması şu şekilde;   

Kadına yönelik şiddet ve tecavüz haberlerinin ardı arkasının kesilmediği bu günlerde kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor. Bu yılki 8 Mart eylemlerinin daha kitlesel geçmesi bekleniyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve Türkiye Gençlik Birliği Kadın Komisyonu önderliğinde kadınlar, 6 Mart Pazar günü 'Eşitlik, adalet ve yaşam hakkı’ için saat:14.00’de, Kadıköy Moda İlköğretim Okulu önünden başlayarak yürüyecekler.

ckd.jpg

CKD’liler bu kez kadın-erkek eşitliği, tecavüzü ve cinayetleri önleyecek hukuki yaptırımlarla adaletin sağlanması ve  Özgecanlar, Canseller ölmesin diye yaşam hakkı için yürüyor.  Kadınlarımız, yürüyüş hazırlıkları kapsamında İstanbul’un çeşitli semtlerinde stantlar açıyor ve İstanbul’u afişlerle donatıyor.

6 Mart Pazar günü düzenlenecek yürüyüşe sanatçı Gülsen Tuncer ve ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel de katılacak.

Kadınlarımızı, Erkeklerimizi Seslerini Yükseltmeye Çağrıyoruz

'’Kadın geriye götürülerek Cumhuriyet yıkılıyor’’ diyen CKD Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman,'Hepimizin bildiği gibi kadının insan haklarını Cumhuriyet devrimiyle kazandı. Cumhuriyet Devrimi kadın devrimidir. Atatürk kadını yücelterek Cumhuriyeti kurdu, bugün ise kadın geriye götürülerek Cumhuriyet yıkılıyor. Kadınlarımız, Cumhuriyetin ilk 10 yılında yapılan hukuk devrimiyle, bugün Avrupa’ya öykündüğümüz ülkelerden önce siyasal haklarını kazandı ve bu ülkelere önderlik etti.

Böylesine bir düzenden, bugün geldiğimiz nokta üzüntü vericidir.90 yıl önce kazandığımız kadın haklarımızı konuşacağımız yerde, 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde kadının yaşam hakkının derdine düştük. Bugün Türkiye kadın cinayetlerinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Son dönemlerde kadın cinayetleri oldukça arttı. Bu korkunç geriye gidiş, AKP’nin politikalarından kaynaklıdır. Biz Cumhuriyet kadınları olarak bu duruma isyan ediyoruz!

6 Mart, Pazar günü yapılacak olan yürüyüşte bunlardan bir tanesidir. Tüm kadınlarımızı, erkeklerimizi seslerini yükseltmek için, yürüyüşümüze davet ediyoruz' sözleriyle 6 Mart’ta,  Kadıköy Moda İlkokulu önünde 14.00’de başlayacak yürüyüşe çağrı yaptı.

Kadınlar, 8 Mart Haftasında Türkiye'nin Her Yerinde Ayakta Olacak

6 Mart tarighinde gerçekleşecek yürüyüşe çağrı yapan TGB Kadın Komisyonu Başkanı Elif İlhamoğlu,“Türkiye'de Cumhuriyet düşmanı zihniyetin gerici saldırıları ile artan kadın düşmanlığı karşısında yükselen kadın ve aydınlanma mücadelesini büyütme kararlılığını Türkiye Gençlik Birliği olarak gösteriyoruz. Bu mücadeleyi büyütmek için yurdun dört bir yanında kadın komisyonları kurduk. TGB'li kadınlar 8 Mart haftasında Türkiye'nin her yerinde, üniversitelerde ayakta olacak. 6 Mart'ta da CKD ile birlikte Kadıköy'de bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Eşitlik, adalet, yaşam hakkı için kadınlar yürüyecek. Kadınların bu haklı ve onurlu aydınlanma mücadelesini destekleyen herkesi bizle birlikte yürümeye davet ediyoruz' dedi.

Yürüyüşte, Özgecan’dan Cansel’e bugüne kadar hayatını kaybetmiş kadınların fotoğraflarından oluşan bir kortej bulunacak. Kadının üretimdeki rolünü simgelemek üzere de çeşitli meslek gruplarını temsil eden kıyafetlerle renkli bir kortej oluşturulacak: İşçi, çiftçi, doktor, mühendis, öğretmen, sanatçı kadınlar bu kortejde yer alacak.

Wolkswagen Kaplumbağa Otobüs Derneği üyeleri ise oluşturdukları araba kortejiyle eyleme destek verecekler.

İlgili Haberler

Güncel

Maden ocağında göçük: Bir işçi yaşamını yitirdi

Güncel

İstanbul Barosu Eski Başkanı Kazan: AİHM, Türkiye'nin 18. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi

Güncel

En mutsuz çocuklar Türkiye'de

Güncel

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: 18 ayda 22 bin çocuk hamile kaldı

Güncel

Playstation oyun fiyatları yüksek dediler: Bakanlık soruşturma başlattı

Güncel

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan tanıdık gerekçe: 'Onlar gazeteci değil'

Güncel

Danıştay karar verdi! Atatürk madalyalara geri dönüyor

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ‘çiftlik' kurulacak

Güncel

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Güncel

Hababam Sınıfı oyuncularından Tayfun Akalın yoğun bakımda

Güncel

Kadın Meclisleri'nden cinsel istismar genelgesine tepki