unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Karabağ geriliminde iki ülke devreye girdi

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, gece saatlerinde cephe hattının karşı tarafından ateş açıldığını duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü Vagıf Diyargahlı, "Bölgedeki gerilim sürüyor. Azerbaycan ordusu, gece herhangi bir kayıp vermedi. Cephe hattındaki Azeri yerleşim birimlerine açılan ateşte can kaybı olmadı" dedi.

Diyargahlı, Ermenistan'ın 24 saat içinde ateşkesi 130 kez ihlal ettiğini söyledi.

 

Bağımsızlığı tanınmayan Karabağ'dan yapılan açıklamada ise, Azerbaycan ordusunun sabah saatlerinden itibaren yeniden güç kullanmaya başladığı belirtildi. Azeri ordusunun, Karabağ'daki mevzileri topçu ateşi ve zırhlı araçlarla vurduğu kaydedildi.

Belarus Devlet Başkanlığı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı'nın Azerbaycan ve Ermenistan'daki mevkidaşlarıyla görüşme yaptığını açıkladı.
Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile görüşerek, taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.
İRAN: KAYGI DUYUYORUZ
Öte yandan İran, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmadan büyük kaygı duyduğunu açıkladı.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari, "Her iki kuzey komşumuzu soğukkanlı olmaya davet ediyor, durumu daha da zorlaştıracak eylemlerden kaçınmalarını istiyoruz" açıklamasını yaptı.
İranlı sözcü, "Taraflardan çatışmalara derhal son vererek, tüm çabalarını sorunun Birleşmiş Milletler ve barış grupları çerçevesinde barışçıl yöntemlerle çözülmesine yoğunlaştırmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
DAVUTOĞLU'NDAN ALİYEV'E TAZİYE TELEFONU
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada ölen askerler için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e taziye dileklerini iletti.
Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Davutoğlu, Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında, Azerbaycan'a yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i telefonla arayarak, saldırılar ve ardından yaşanan çatışmalar sonucunda ölen Azeri kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, dost ve kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerini iletmiştir" dendi.
Açıklamaya göre, Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'nin Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırları temelinde çözüme kavuşturulması yönünde her türlü desteği sağlamaya ve haklı davasında tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.
ALİYEV, TEŞEKKÜR ETTİ
Cumhurbaşkanı Aliyev'in de, taziye dilekleri ve Türkiye'nin, Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü temelinde çözülmesi yönünde Azerbaycan'a verdiği güçlü destek dolayısıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ettiği belirtildi.
Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında onyıllardır tartışma konusu. Karabağ'ın 1991'de bağımsızlığını ilan etmesi ardından bölgede üç yıllık bir savaş yaşanmıştı. Rusya'nın arabuluculuğunda Ermenistan ve Azerbaycan arasında 1994'te ateşkes anlaşmasına varıldı ancak bölgede gerilim dönem dönem yeniden tırmanıyor.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan'da muson yağmurları yüzlerce can aldı

Dünya

Brezilyalı futbolcunun kaçırılan annesi kurtarıldı

Dünya

Suriye'nin kuzeyinde askeri uçak düştü

Dünya

Trump'tan tarihi itiraf!

Dünya

Macron'dan Sırbistan'ın AB üyeliğine 'şartlı evet'

Dünya

Katar ile Fransa'dan ortak tatbikat

Dünya

İran'daki gösterilerle ilgili 258 kişi hakkında mahkumiyet kararı

Dünya

Rusya ABD ile silahsızlanma iş birliğine hazır

Dünya

Bangladeş'teki uyuşturucu operasyonlarında 200 kişi öldü

Dünya

ABD'den Ortadoğu'ya ilk F-35 sevkiyatı

Dünya

Dünya Kupası'nda yabancılar Rusya'da ne kadar harcadı?

Dünya

Afganistan'da IŞİD, cenaze törenini bastı: 15 Ölü, 5 yaralı