darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Kasım ayında 100'ü aşkın çocuk istismara uğradı

Yayımlanan traporda, kasım ayında istismara uğrayan çocuk sayısının ekim ayının 3 katı olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi;

"AKP Hükümeti “babalar mağdur' diyerek geçirmeye çalıştığı önergelerle çocuk istismarının ve erken yaşta evliliklerin önünü açmayı hedefliyor, Kasım ayında çocuk istismarı Ekim ayındaki sayının 3 katını geçti.  Basından aldığımız haberlere göre Kasım ayında en az 100 çocuk istismara uğradı. (En az diye belirtmemizin sebebi, Gerger İmam Hatip lisesinde olduğu gibi net sayının saklanmaya çalışılması, yayın organlarında gizlenmesi ve bu ay 6 okulda birden fazla çocuğun istismar edilmesinden kaynaklıdır.) Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde 30 diye duyurulup, AKP sadece olayın üstünü örtmek için basın susturulmaya çalışırken, 76 çocuğun istismara uğradığı açığa çıktı. Yine bu ay Çanakkale’de bir İmam Hatip Ortaokulunda bir öğretmen öğrencisini taciz etti. Kadıköy’de bir okulda kantinci kız öğrencilere yönelik fiili ve sözle tacizde bulundu. Tokat’ta kız lisesinde okul müdürü tarafından taciz edilen 5 öğrenci şikayette bulundu. Alanya’da bir din öğretmeni odasında öğrencisine fiili tacizde bulundu. Güvenlik kamera kayıtlarının olmadı bir kreşte, 3 ile 5 yaş arasında değişen çocuklara eğitmeni tarafından cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıktı. 

AKP’nin evrensel çocuk haklarına aykırı bir şekilde çocuk istismarını ve erken yaşta zorla evliliği kapsayacak bir önergeyi bir gece de geçirmeye çalışması, çocukların ölümüne yol açıyor. İzmir’de 9 yaşındaki çocuk, kendisini taciz eden kişiyi görme korkusundan kalp krizi geçirip öldü, yine Kahramanmaraş’ta 8 yaşındaki bir çocuk aynı sebeple intihara kalkıştı. Çocukları çözümsüzlüğe hapsetmeye çalışan, geleceğini ellerinden almaya, hayatlarını karartmaya çalışan bu “utanç önergesi' kadınların mücadelesi sayesinde iptal ettirildi. 

Akranlar arası ilişkilerin tehditlerle baskılanmaya çalışılması ile 17 yaşındaki Mihriban okuldan alınma kararı ölümüne sebep oldu. Önergedeki maddenin “kültürel kodlar' bahanesi ile genç insanların hayatlarını karartacak biçimde, onların dışında yetişkinlerin bağnazlıklarına göz yumulmaya çalışılması yeni Mihribanların olmasına yol açacaktır. Bunu da önleyecek tek şey evrensel kodlara dayalı akran hukukunu geliştirmektir. Çocuklar ile ilgili yapılacak her türlü düzenlemede Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote sözleşmesi esas alınmalı, çocuğun yüksek yararı gözetilmelidir."   

 

İlgili Haberler

Yaşam

İşte Anadolu'nun en eski 'mola yeri'

Yaşam

'Oğlunun çeyizi' için 10 kamyon çöp biriktirdi

Yaşam

Kızılırmak'ta su azaldı, kirlilik arttı

Yaşam

Her yıl 1.5 milyon kişi hava kirliliğinden ölüyor

Yaşam

Bolu'da orman yangını

Yaşam

Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti

Yaşam

Evden kaçan papağan, kendisini kurtarmaya çalışan itfaiyecilere küfür etti

Yaşam

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Yaşam

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yaşam

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Yaşam

Ordu'daki selde bin 100 ton fındık zarar gördü

Yaşam

Rihanna'nın evinin alarmı çalınca polisler seferber oldu: Helikopter bile yolladılar