darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Kaz Dağları'nda skandal! Yangını siyanürlü su ile söndürmüşler!

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kazdağları eteklerinde başlayan orman yangını bölge halkını korkuttu. Yangın kuvvetli poyraz rüzgarının da etkisiyle geniş bir alana yayılarak yaklaşık 40 hektarlık ormanlık alanda etkili oldu.  

SABOTAJ İHTİMALİ

Yangına, Balıkesir, Çanakkale ve İzmir Orman Bölge Müdürlükleri, çevre ilçelerden de bölgeye sevk edilen 30 arazöz, 5 helikopter, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki itfaiyeler, Edremit Belediyesi ekip ve teçhizatları ile 200 orman işçisi müdahale etti. Ancak Çanakkale Olay gazetesinden Seçkin Sağlam'ın haberine göre, yangının 3-4 ayrı bölgede çıkması 'sabotaj’ ihtimalini kuvvetlendirilirken, yangına bölgedeki bir maden ocağına ait siyanürlü su ile müdahale edildi.

EKOLOJİK FELAKET

Edremit bölgesindeki ağaçların üzerine atılan siyanürlü suyun doğaya karışması hem de siyanür havuzunun 'yangın bahanesi’ ile boşaltılmaya çalışılması iddiaları ekolojik birer felaket olarak değerlendiriliyor. 

Çanakkale Olay gazetesine konuşan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka “Kazdağları’ndaki son yıllardaki yangınlar, dönüyor dolaşıyor, 'Hanlar’ dediğimiz bölgenin karşısındaki yangın alanında çıkıyor. Bu son yangın da aynı anda 3-4 yerde birden çıkıyor. Bu bizzat köylülerin, o yörede yaşayan insanların ifadeleridir. Şimdi bu yangının 3-4 yerde birden çıkmış olması sabotaj ihtimalini güçlendiriyor. Sabotaj ise neden hep bu bölgede sabotaj yapılıyor? Bunların düşünülmesi gerekiyor. Ayrıca kesinlikle madenden alınan siyanürlü su ile söndürüldü. Madenden su alınırken de söndürülme aşamasında da fotoğraflar mevcuttur' dedi.

'BÖLGE AĞAÇLARDAN YANGINLA MI ARINDIRILIYOR?'

TEMA Vakfı Edremit Sorumlusu Zülkif Bozbek ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “Yangının çıkış sebebiyle ilgili söylenti çok fazla, ancak birkaç farklı noktadan çıkmış olması durumuna dikkat çekiliyor. Yangının kontrol altına alınması sevindirici olmakla beraber soğutma çalışmalarının bölgede bulunan ve Özdoğu Madencilik tarafından işletilen maden tesisini işleme havuzundan alınması dikkat çekici. Bu konuda kişisel düşüncem: yangının çıktığı ve yayıldığı bölgenin 2012 yılında maden işletim tesisinin doğu bölgesinde çıkan ve bölgeye büyük zarar veren, aynı şekilde havuzdan alınan suyla söndürülen yangının devamı gibi olması ve maden tesisinin kuzey tarafında bulunması. Burada akla hemen 'bölge ağaçlardan yangınla arındırılmaya mı çalışılıyor’ düşüncesi gelse de; gözden kaçırılmaması gereken husus, yangın bahanesiyle ve devlet eliyle havuzda bulunan atık ve kirli suyun boşaltılıyor olmasıdır. Çünkü her havuz belli dönemlerde suyunu temizlemek ve yenilemek durumundadır.  

ATIK HAVUZUN ZEHİRLİ SUYU BOŞALTILDI

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan ise “Kaz Dağı Hanlar Mevkii`nde Tepeoba yakınlarındaki Molibden madeni civarında yine yangın çıktı ve alınan bilgiye göre yangın, madenin atık havuzundan alınan büyük olasılıkla siyanürlü olan su ile söndürüldü. Kaz Dağı`nın ciğerleri yanarken bizim de yüreğimiz yanıyor. Ormanlarımıza atık havuzunun zehirli suları boşaltılıyor. Balıkesir Valiliği`ne sesleniyoruz: Ormanın çıkış nedeni araştırılsın ve kamuoyuna açıklansın. İhmali olanlar ya da bilerek yangın çıkaranlar yargılansın. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerine sesleniyoruz: Molibden Madeni Atık havuzu suyu tahlil edilsin ve tahlil sonuçları halkla paylaşılsın' dedi.

Kaz Dağları'nda 40 hektarlık alanı yok eden yangın:

İlgili Haberler

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

İmar Barışı'na kaç kişi başvurdu?

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti

Güncel

Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi: Adalete iyi tatiller dilerim!

Güncel

İçişleri Bakanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı hakkında açıklama

Güncel

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması