unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya'nın Suriye kararı ABD'yi hazırlıksız yakaladı

Rusya'nın, dün açıkladığı Rusya'da askerlerinin geri çekilmesi kararına uygun bazı adımlar atmaya başladığını belirten Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözlerini yerine getirip getirmediğinin takipçisi olacaklarını söyledi. Earnest, "Ancak şu aşamada bu sürecin ne anlama geldiğine karar vermek için çok erken" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesinin Esad yönetiminin siyasi müzakere sürecine girmekteki gönülsüzlüğünün en önemli sebeplerinden olduğunu savunan Beyaz Saray Sözcüsü, "Eğer Rusya, kararının arkasında durup gereğini yaparsa bu hem Suriye hem Rusya hem de ABD için iyi olur" diye konuştu.

Earnest, Rusya'nın adımının Şam'daki etkileriyle ilgili olarak da "Rusya kararını uygularsa bunun Esad yönetimindeki yansımalarını görmek için henüz erken. Umarım müzakere masasına gelirler ve politik süreç devam eder. Aksi yönde bir adım atmalarını istemeyiz" ifadelerini kullandı.

KİRBY: BEKLEYİP GÖRMEK ZORUNDAYIZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de günlük basın brifinginde bir soruya verdiği yanıtta, Putin'in verdiği emrin ardındaki motivasyonu bilmelerinin 'imkansız' olduğunu söyledi. "Bu emrin uygulandığını ve nasıl uygulandığını bekleyip görmek zorundayız" diyen Kirby, Rusya'nın adımını, Suriye'de çözüm noktasında 'potansiyel bir cesaret verici ve pozitif işaret' olarak tanımladı.

Kirby, "Ancak dediğimiz şu, bunun nasıl olacağı ve ne zaman uygulanacağını söylemek için çok erken" diye konuştu.

Putin'in açıklamasının dün yapıldığını hatırlatan Kirby, büyük çaplı askeri güçlerin bir noktadan diğeri taşınması için zaman gerektiğini vurguladı. Kirby, "Dolayısıyla bekleyip göreceğiz" cevabını verdi.

'RUSYA'YI SÖZLERİYLE DEĞİL EYLEMLERİYLE DEĞERLENDİRMELİYİZ'

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'yla paralel açıklamalarda bulundu. Rusya'nın Suriye'den kısmi çekilmesini izlemek için 'bekle gör' politikası izleyeceklerini bildiren Pentagon Sözcüsü Peter Cook, birkaç Rus uçağının Suriye'den ayrıldığını ancak büyük çoğunluğunun henüz Suriye'de bulunduğunu söyledi.

Suriye'den ayrılan uçak sayısının 10'dan az olduğuna işaret eden Cook, son 24 saatte Rus uçaklarının hava saldırıları düzenlediğini, bunların çoğunun IŞİD kontrolündeki bölgelere yoğunlaştığını dile getirdi.

"Herkes gibi biz de Putin'in kısmi çekilme emrinden sonra Rusların ne yaptığını görmek için bekleyeceğiz" diyen Cook, Rusya'nın son kararının Suriye'deki çatışmanın sonlandırılmasına destek anlamı taşıması halinde bundan memnuniyet duyacaklarını belirterek, yine de Rusya'yı 'sözleriyle değil eylemleriyle değerlendirmeleri gerektiğini' ifade etti.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var