darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

“Sakalım göğsüme geldi ama OHAL kalkmadı'

OHAL’in en fazla 3 ay için çıkarıldığını hatırlatan Atıcı: “OHAL kalkana kadar sakal uzatacağımı söyledim. Çünkü OHAL bizim için yastır, matemdir. Sakal benim göğsüme geldi ama OHAL kalkmadı' dedi.

 

CHP’li Atıcı, Mecliste konuştu, OHAL ve yeni anayasa değişiklik teklifini eleştirdi

TBMM’de Anayasa değişikliğine ilişkin görüşmeler sürüyor. HDP’nin sunduğu önerge üzerine söz alan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, iktidar partisine sert sözlerle yüklendi.

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Atıcı, asıl darbenin ise Olağan Üstü Hal’in (OHAL) ilan edilmesiyle gerçekleştirildiğini söyledi. OHAL’in ilan edilmesiyle birlikte sakal uzatmaya başladığını ifade eden Atıcı, “Çünkü OHAL bizim için yastır, matemdir. Bizler 12 Eylül darbesini yaşamış, hissetmiş, gözaltında yok olmuş insanların yoldaşlarıyız. OHAL’in insan hakları ihlali için yol açtığını biliyoruz. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu kürsüde 16 Temmuz’da 'kalkışma kontrol altına alınmıştır’ dedi. Peki bundan 4 gün sonra yine Adalet Bakanı dedi ki 'çok istemeyiz ama OHAL ilan etmek durumundayız. Temin ederim dedik ki 1 ay olacak. Ve bir tane KHK çıkararak bu durumu geçireceğiz’… Bunu devletin Adalet Bakanı dedi. 3 y oldu 6 oldu. Benim sakallar göğsüme geldi. Sakalım feda olsun. Ben buna karşı çıkıyorum' diye konuştu.

“MİLLET CEVABINI SANDIKTA VERİR'

AKP’nin neden OHAL’i uzattığını açıklayan Atıcı: “Çünkü başkanlık için MHP yeşil ışık yaktı. AKP’de 'mademki yeşil ışık geldi OHAL uzatmalıyım’ dedi. Kimsenin konuşmasını, yazmasını, protesto etmesini istemiyor. Bunu için OHAL’den daha iyi fırsat olur mu? Yazan çizen herkesin acımasızca cezalandırılması gerekiyordu ve bu anca OHAL’de yapılabilirdi' dedi. Mersinli muhtarın komşularını 'Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle şikayet etmesine değinen Atıcı, muhtarın bu cesareti OHAL uygulamalarından aldığını ve güvenlik güçlerinin de şikayet edilenleri mecburen gözaltına almak zorunda kaldığını söyledi. Darbe girişimi sonrası kamuda başlatılan operasyonları hatırlatan Atıcı: “Bu nedenle 100 binden fazla kamu görevlisi açığa alındı, gözaltına alındı. Milet susar konuşmaz. Sıkışır ve bütün tepkisini sandıkta gösterir. Bu güne kadar konuşanlar sustu sanıyorsunuz ama sadece gününü bekliyorlar. Bu meclisten karar çıkacağını ve referanduma gidileceğini düşünmüyorum. AKP ve MHP içinde buna hayır diyecek vekiller olduğunu biliyorum. Ola ki bu vekiller bu hakkını kullanamazsa halktan döneceğini biliyorum. Yüzlerce basın yayın organı kapatıldı yüzlerce gazeteci hapse atıldı. Seçilmiş birçok siyasi gözaltına alındı, tutuklandı' diye konuştu.

“HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYACAK'

“Bu darbecilerin siyasi ayağı nerede?' diye soran Atıcı, şöyle devam etti: “Bunlar ne zaman ifşa edilecek. Sadece referandum bekleniyor. Bundan sonra ifşa edilecek. Referandum öncesi ifşa edin de gösterin. Parti ayrımı yapmadan herkesi cumhuriyete ve milli iradeye sahip çıkmaya davet ediyorum. Tek adam yönetimine karşı çıkan herkesin görevidir bu… Herkes elini vicdanına koyacak. Söz konusu vatan ise bütün partilerin canı cehenneme diyecek. Buna göre oy kullanılacak. AKP’liler Recep Tayyip Erdoğan’ı sevebilirsiniz ya da MHP’liler Devlet Bahçeliyi seviyorsanız bir mahsuru yok ama ülkenizi daha çok sevin.'

İlgili Haberler

Güncel

HDP, İmralı'ya gitmek için bakanlığa başvuracak

Güncel

Cezaevi'nde doktoru bıçaklayıp firar eden hükümlü hakkında flaş gelişme

Güncel

TEM'de zincirleme kaza: Yaralılar var

Güncel

THY yolcu uçağındaki radyoaktif sızıntı havalimanı kapattı

Güncel

İnce'den AKP'ye: Kime Amerika'yı anlatıyorsunuz? Biz milli ekonomiyi kuran partiyiz

Güncel

Rusya: İstanbul'daki 4'lü görüşme üzerinde henüz anlaşılmadı

Güncel

Guardian'dan 'damat' benzetmesi: Erdoğan-Albayrak ilişkisi Trump-Kushner ilişkisiyle aynı

Güncel

Kırım'la Türkiye arasında feribot seferleri planlanıyor

Güncel

CHP'de 7 isim için ihraç talebi

Güncel

Ekmeğe zam açıklaması

Güncel

Gökçeada'da feribot karaya oturdu

Güncel

Partisi 'uyuşturucu' önergesine red oyu vermişti, Soylu: Biz olmasak Avrupa'da ayık gezen genç olmayacak