Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

SEGBİS ile yargılama hak ihlali

Ali Kılıçgedik ve Erhan Şenyuva Bingöl’de 9 Ekim 2014’te İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e düzenlenen ve 2 polisin hayatını kaybettiği suikasta ilişkin Muş Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Birgün'den Zeynep Kuray'ın haberine göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ali Kılıçgedik ve Erhan Şenyuva yargılanmaları boyunca tutuklu bulundukları Muş Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle savunma yapmalarını hak ihlali olarak kabul etti.

'HAKLARIN KISITLANMASI'  

Bu yöntemi gerekçe göstererek mahkumiyet kararını Yargıtay’da temyiz eden Avukat Eren Keskin haklı bulundu. Temyiz talebini inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/1 maddesine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Tüm duruşmalardan önce SEGBİS sistemiyle savunma yapmak istemediklerini ve mahkemede hazır bulunarak savunma yapmak istediklerini beyan eden sanıkların müdafilerinin aynı yöndeki taleplerine rağmen duruşmalarda hazır bulundurulmayıp SEGBİS sistemi aracıyla yargılanması yapılarak mahkumiyetine karar verilmesi suretiyle savunma haklarının kısıtlanması, kanuna aykırı, sanıklar ve müdafiler ile cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, sair yönleri incelenmeyen hükümlerin öncelikle bu sebepten dolayı bozulmasına oybirliğiyle karar verildi.'

Yargıtay’ın verdiği kararı değerlendiren avukat Eren Keskin, bu kararın emsal teşkil edeceğini ve SEGBİS sisteminin sorgulanmasına yarayacağını söyledi. Keskin şöyle devam etti: “Bir insanın kendini ifade edebilmesi için karşısındakinin yüzüne bakması son derece önemlidir. Bazen vücut dili bile bir insanın doğruyu söyleyip söylemediğini anlatır. Ama SEGBİS sistemi bu olanağı tamamen ortadan kaldırıyor' dedi. Keskin, Yargıtay’ın bozma kararından sonra müvekkillerinin duruşmasının 14 Nisan 2016 tarihinde görüleceğini aktardı.

İlgili Haberler

Güncel

Bursa'da iş cinayeti

Güncel

Beyaz Tv programcısından akıllara zarar 'cin' videosu

Güncel

Ankara Siyasal'da 'kapı yasağı' protesto edildi

Güncel

CHP'li belediye evlenecek çiftlere gelinlik ve damatlık hediye ediyor

Güncel

Ankara'ya kar geliyor: Tarih verildi

Güncel

Naylon poşet yasasına kar banyolu destek

Güncel

Mersin'de bir yavru kedi, yakılarak öldürülmüş halde bulundu

Güncel

TBB İnsan Hakları Onur Ödülü Tahir Elçi'ye

Güncel

Törende Cem Yılmaz yine yaptı yapacağını: ‘Tam çıtır sevgili buldum derken'

Güncel

Hepsiburada'dan Sarı Yelek 'indirimine' yanıt

Güncel

Can Ataklı'dan, 'tek parti dönemi faşistti' diyen yönetmene sert tepki!

Güncel

Ankara'da ev baskınları: HDP Ankara il yöneticisi ve gazeteci Kırkaya da gözaltına alınanlar arasında