darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Soma protestosu davası başladı

DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, TMMOB ve İzmir Barosu, Soma maden ocağında yaşanan katliamı protesto etmek için 14 Mayıs 2014'te 'Katliamın faillerini biliyoruz' adı altında yürüyüş düzenledi. Basmane Meydanı'nda başlayan ve Fevzipaşa Bulvarı'ndan Konak Meydanı'na kadar süren yürüyüşe işçi ve memurların yanı sıra, çok sayıda sivil toplum ve gençlik örgütü üyelerinin de aralarında yer aldığı yaklaşık 5 bin kişi katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Barosu eski başkanlarından Ercan Demir'in de aralarında bulunduğu grup "Hükümet istifa", "İş kazası değil bu bir katliam", "Soma'nın hesabını soracağız" sloganları attı.

Konak'a gelen protestocular, Büyükşehir Belediyesi ile İZSU binası arasında yapacakları basın açıklamasıyla yürüyüşü bitirmeyi planlamasına rağmen, 100 metre geride Merkez Bankası önünde polis barikatıyla karşılaştı. Barikatın arkasında TOMA ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandı. Yürüyüş düzenleme komitesi barikatların kaldırılmasını ve geçişe izin verilmesini istedi. Ancak, polis buna izin vermedi. Polisin barikatı açmaması üzerine bir grup barikatları kaldırdı, kolkola girerek polis araçlarının üzerine doğru yürüdü. Bunun üzerine polis TOMA'larla gruba saldırdı. TOMA'lar hareketlenerek kitleyi Alsancak yönüne doğru yöneltti. Kitleye saldıran polis, aralarında avukatın da bulunduğu 65 kişiyi gözaltına alındı.

DHA’nın haberine göre, olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Emin Ekmekçioğlu, iki yıl aradan sonra 65 kişi hakkında '2911 Sayılı Toplantı ve ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek', 'Kamu görevlilerine görevlerini yaptırmamak için etkin direnmede bulunmak', 'Kamu malına ve mala zaraar vermek' suçlamalarından dava açtı.

'GÖSTERİLERE KATILMADIM’

İzmir 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşmasına, 3 ila 15'er yıl hapis cezasına çarptırılmaları istenen, 2'si başka suçtan tutuklu, toplam 17 kişi ile tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan Atilla D. ifadesinde üzerine, atılı suçlamaları kabul etmedi. Atilla D., "Demokratik hakkımı kullandım. Yaptığım eylem suç değildir. Ben hiç kimseye taş atmadım, polise direnmedim, hiçbir eşyaya da zarar vermedim. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isterim" dedi.

Yargılananlardan Ebru Emriye K. ise "Ben gösterilere katılmadım, gözaltına bile alınmadım. Karşıyaka'da evime gitmek için vapur bekliyordum. Gösterilen fotoğraftaki kişi ben değilim" diye konuştu. Yargılanan Nevruz S. de "Ben gösteriye katılmadım. Pasaport bölgesinde polis tarafından gözaltına alındım. Hiçbir şekilde saldırıda bulunmadım. Keyfi şekilde gözaltına alındım. Bununla ilgili fotoğraflarıda delil olarak sunuyorum. Fotoğraflarda polise direnmediğim açıkça görülmektedir. Çantam arandı, içerisinde herhangi bir şey bulunmadı" diye konuştu.

Sanıklardan Ozan Can Ö. ise "Soma'da ölen 301 işçinin acısıyla anayasal hakkımı kullandım ve gösteriye katıldım. Gösteri sırasında dağılmamız için hiçbir uyarı yapılmadı. TOMA'larla su sıkarak üzerimize saldırdılar, daha sonra Pasaport bölgesinde insanları topladılar. Haksız yere gözaltına aılndım. Bizi sanık durumuna getirdiler. Emniyet kuvvetleri görev sınırını aşmıştır. Gösteri sırasında taş veya benzeri bir şey atmadım. Zarar verme eylemine katılmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ayrıca kamera görüntülerini de delil olarak kabul etmiyorum" dedi. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

Belediye otobüs şoförü müşteki Necati Dönmez ise "169 numaralı Balçova-Halkapınar hattında yolcu taşıyordum. Gösterinin içinden geçtiğim sırada otobüse taş atıldı. Taş atanları görmedim. Otobüs zarar gördü. Gözlüğümün camı kırıldı. Sanıklardan şikayetçi değilim" dedi.

Hakim İhsan Ergin, dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasına, tebligat yapılmasına rağmen duruşmaya gelmeyen 30 sanığın zorla getirilmesine karar verip, duruşmayı Nisan ayına erteledi.

İlgili Haberler

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!

Güncel

Güngör Uras hayatını kaybetti

Güncel

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu

Güncel

Meteorolojiden bayram tatili için hava durumu açıklaması

Güncel

Yabancılar ev almak için Bodrum'a ve Marmaris'e aktı

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu