darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Sözcü Kalın'dan 'erken seçim' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

AB ÜYELİĞİ
Suriyeli mülteciler için ayrılan fonların aktarımı konusunda bir süreç ilerliyor ama arzu edilen hızda ve etkinlikte değil. En azından ikinci 3 milyarın daha hızlı bir şekilde aktarılması, mültecilere ulaştırılması konusunda biz Türkiye olarak kendi aramızdaki çalışmalarımızı, koordinasyonumuzu tamamladık. Öte yandan Avrupa'daki İslamofobi endişe verici bir şekilde artıyor. Sayılar çok endişe verici. Türkiye'de başka bir azınlığa böyle saldırılar olsaydı Batı dünyası tüm dünyayı ayağa kaldırırdı. Avrupa'da yükselişe geçen bu durumdan endişe duyuyoruz. Bu trendler böyle devam ederse Avrupa tanınmaz bir hale gelecektir. Avrupalı siyasetçilerin bu konu üzerinde durması gerekiyor.

KADINLAR GÜNÜ
Her şeyden önce kadının bir insan olarak muamele görmesi için hem hukuki hem de toplumsal hassasiyetlerin canlı tutulması gerekir. Bu vesileyle dünya kadınlar gününü tebrik ediyorum. Türkiye'de özellikle son 10 yılda çok önemli adımlar atıldı.

YUNANİSTAN İLE BAYRAK GERGİNLİĞİ
5 Mart'ta Atina'da yapılan bir gösteride ırkçı parti tarafından Türkiye Cumhuriyeti bayrağının yakılmasını nefretle kınıyoruz. Bu konuda girişimler de yaptık. Yunan makamlarından derhal bunların faillerinin bulunması ve hukuk önüne çıkartılması için beklentimizi ifade etmek istiyorum. Ülkeler arasında görüş ayrılıkları olabilir, farklı yorumlar olabilir ama bir ülkenin bayrağını yakmak nefret suçudur.

PENTAGON SÖZCÜSÜNÜN 'GENERAL MAZLUM' TANIMLAMASI
Burada bir yönetim zaafiyeti olduğu ortada. Bu tür tanımlamalar, terör örgütünü meşrulaştırma çabasıdır. Ortada bilgi eksikliği değil, bakış açısı sorunu var. Çağrımız, terör örgütünü meşrulaştırma yönelik çabalarından vazgeçsinler. terör örgütü mensubuna bir askeri sıfatla atıfta bulunmak, terör örgütünü meşru bir devletle eşit tutmak demektir.

ERKEN SEÇİM İDDİALARI
Cumhurbaşkanımız da birçok kez ifade etti, erken seçim gündemimizde yok. Seçim 2019 yılında. Şu anda bununla ilgili söz konusu değil. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın yaptığı açıklamalar net.

SALİN MÜSLİM'İN İADESİ TALEBİ
Salih Müslim ve diğer kişilerle ilgili bizim uluslararası anlaşmalar çerçevesinde talep hakkımız vardır. Bunları iade etmek isteyen ülkeler gerekli hukuki gerekçelere sahip olmak zorundadır. Bu kişileri Türkiye'nin hakkında kırmızı bülten çıkardığı bu kişileri iade etmek için yeterli hukuki gerekçe ve zemin bulunmaktadır. Bunun dışındaki gecikmeler, oyalamalar kararın daha ziyade siyasi olduğunu gösterir. Prag'da tutulması, Almanya'da ortaya çıkması vs. Burada Avrupalıların oturup düşünmesi lazım. Elini kolunu sallayarak imkan vermeleri ne anlama geliyor. Türkiye, buna tepki gösterdiği zaman niye Türkiye sert tepki gösteriyor diye tavır içinde olmamaları gerekiyor. Bizim beklentimiz önce Çekya'dan iadesiydi, şimdi Almanya'da bu süreç yürütülüyor. Nereye giderse gitsin, hukuki süreçleri izlemeye devam edeceğiz.

Interpol ile ilgili olarak, yakın mesai içinde arkadaşlarımız. Belli sistemleri var. Çalışmalar devam edecek. Beklentimiz ivedilikle suçluların iade edilmesi.

 

İlgili Haberler

Güncel

Adıyaman'da PKK'lılar mermer şantiyesini ateşe verdi

Güncel

AB'den serbest bırakılan Yunan askerlere ilişkin açıklama

Güncel

Yiğit Bulut: Türk - Rus İmparatorluğu tezinden asla vazgeçmedim

Güncel

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Güncel

Sulama kanalına düşen çoban boğuldu

Güncel

Maltepe'de silahlı soygun

Güncel

'Türkiye yıl sonunda NATO'dan çıkabilir'

Güncel

FSM'de trafik kazası: 1 ölü

Güncel

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

Güncel

Kur artışı elektrik üretimini de vurdu

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü 38 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı